hava 23° Orta
DOLAR 23,1520 %% 7.3
EURO 24,9211 %% 7.46
GRAM ALTIN 1.459,78 %% 7,24
ÇEYREK A. 2.386,75 %% 7,24
BITCOIN 619.400 %10.532

Yürüyen Merdivenin İçine Düşerseniz Ne Olur?

Başımıza bir kaza gelme ihtimalinin çok düşük olduğunu bilmemize rağmen yine de yürüyen merdivenler çoğu kişiyi biraz tedirgin edebiliyor ......

Son Güncelleme :

05 Ağustos 2022 - 9:52

Yürüyen Merdivenin İçine Düşerseniz Ne Olur?

Başımıza bir kaza gelme ihtimalinin çok düşük olduğunu bilmemize rağmen yine de yürüyen merdivenler çoğu kişiyi biraz tedirgin edebiliyor.

Tedirgin etmesinin en büyük nedeni ise olası bir kazada bu makinenin içine düşüp feci şekilde ölme fikri. Keza bunun örnekleri zaman zaman internette görülebiliyor.

Dişlileri tarafından çekilip yutulma senaryosundan önce ilk olarak başka bir tehlikeden söz edelim.

Yürüyen Merdivenin İçine Düşerseniz Ne Olur?

1987’de Londra Metrosu’ndaki çok ciddi bir yangının sorumlusu yürüyen merdivenlerdi. Yanlarındaki boşluklardan aşağıya sızan tüy, kağıt parçaları, çer çöp gibi şeylerin yıllar boyunca birikerek toplamda 8.800 kg atık oluşturduğu ortaya çıktı.

Bunlar ahşap basamaklı eski tip yürüyen merdivenlerdi. Sigarasını yakarken kibritini araya düşüren biri nedeniyle yangın başladı ve büyüyen yangın, duvarlardaki boya katmanlarına sıçradı. Yangın o kadar hızlı büyüdü ki kaçmak imkansızdı; 31 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.

2015 yılında ise Çin’deki ölümlü olay bütün dünyada gündem oldu.

Çocuğuyla birlikte yürüyen merdiveni kullanan bir kadın, panelin çökmesi sonucu dişlilerin içine çekilerek hayatını kaybetti. Kadın, bu esnada çocuğunu iterek son anda kurtarmayı başardı.

Yürüyen merdivenlerde hiçbir uyarı olmadığı ortaya çıkmış ve kullanmaması gerektiğini kadına kimse söylememişti. Bu olaydan önce de iki işçinin aynı yerde neredeyse aynı kaderi paylaştığı ortaya çıkmıştı.

Yürüyen merdivenin her iki ucunun altında devasa bir dişli takımı vardır.

Yürüyen Merdivenin İçine Düşerseniz Ne Olur?

Bunlar bir arabayı bile içine çekebilecek bir çekiş gücüne sahiptir. İçine çekmesi halinde önce bacaklarınızı ezer, sonra göğsünüzü ve kalbinizi ezerek sizi anında öldürür. Şanslıysanız şoktan bayıldıktan sonra bunları yaşarsınız. Neyse ki sadece birkaç saniye içinde gerçekleşecek bir durumdur.

Şanssızsanız, dişliler ve motorlar sıkışır ve sadece kalçanıza kadar ezilirsiniz, bu nedenle bedeninizin üstü nispeten hâlâ aktif kalır. Kan kaybından ölürsünüz ancak ölüm süreniz daha çok uzar. Sinir sisteminiz hâlâ faal olacağı için kimsenin istemeyeceği bir ölüm şeklidir.

Medyadaki haberlere göre Çin’de bu tür kazalar çok yaşanıyor.

Yürüyen Merdivenin İçine Düşerseniz Ne Olur?

  • Görsel: Çin’deki yürüyen merdivenlerin güvensiz olmasını eleştirenlerin gerçekleştirdiği trajiklomik bir protesto.

Yürüyen merdivenlerderdeki bir diğer tehlike ise birdenbire geriye doğru gitme ihtimalinin olması. Yine Çin’de gerçekleşen bir olayda, bir yürüyen merdiven aniden çok hızlı bir şekilde geriye gitmeye başlayarak üstündeki insanları dalga dalga düşürdü. Bir çocuk, düşen insanların altında ezilerek öldü; 30 kişiyse yaralandı.

Çin’de bir haftada üç korkunç kaza olduğu ortaya çıkmıştı. Kimileri bacağını kimileri kolunu kaybediyordu. Bir yılda 49 kaza olmuş ve 37 kişi ölmüştü. Bu travmatik olaylar nedeniyle bazı Çinliler yürüyen merdivenlerden bir hayli korktuğu için ortaya ilginç görüntüler çıkıyor.

Aslında kazalar sadece Çin’de yaşanmıyor. ABD’de sadece bir yılda, yürüyen merdivenlerde 10.000 yaralanma oluyor. Yaralanma çeşitlerinde kafatası, kalça, kaburga kırılmaları ile kırılmış dişler ve morarmış yüzler başı çekiyor.

Roma’da yaşanan bu kazada ise yürüyen merdivenlere en az 100 kişi birden binince işler ters gitti.

Bu yoğunluğun nedeni önemli bir futbol maçıydı, taraftar yoğunluğu yaşanıyordu. Yürüyen merdiven aniden çok hızlı bir şekilde aşağı inmeye başlayınca onlarca kişi yaralandı, neyse ki kimse ölmedi.

Peki, basamaktan zemine adım attığınız kısma sıkışma ihtimaliniz var mı?

Yürüyen Merdivenin İçine Düşerseniz Ne Olur?

Aslında basamaklar tırtıklı yapılır. Böylece hem ayakkabılar kaymaz hem de basamakların üzerinde su gibi kaygan maddeler birikmez. Çöp, kağıt gibi atıkların içeri kaçması da önlenir. Eğer düz olsaydı, kağıt gibi cisimler basamağa yapışır ve yürüyen merdivenin içi kolayca dolarak dişlilere zarar verirdi.

Yine de yürüyen merdivene sıkışma ihtimaliniz bulunuyor.

Yürüyen Merdivenin İçine Düşerseniz Ne Olur?

2015’te Kanada’da bir kadın, metroya inerken boynundaki atkıyı yürüyen merdivene kaptırdı. Çıkarmak için eğildiği esnada bu kez de saçını kaptırdı. Atkıyı boynundan çıkaramayınca boğularak hayatını kaybetti. 5 dakika süren boğulma anında kimsecikler orada yoktu.

Yürüyen Merdivenin İçine Düşerseniz Ne Olur?

Giysi sıkışması nedeniyle boğularak ölme örnekleri pek çok kez yaşandı. Bu olaylardan birine tanık olan bir adamın anlattığına göre; giysisini yürüyen merdivene kaptıran bir adam, daha sonra yüzünü de kaptırdı ve adamın kafası yarılarak açıldı.

Bu yüzden atkınıza, saçınıza, ayakkabı bağcığınıza dikkat edin!

Yürüyen Merdivenin İçine Düşerseniz Ne Olur?

Şunu da unutmamak gerekir ki her şeyin bir tehlikesi bulunuyor. Yaşanan kazalardan yola çıkarak hareket etmemiz gerekseydi ne arabaya binebilirdik ne de asansöre. Bütün bu kazaların çok nadir yaşandığını unutmayın, yani kimsenin paranoyaklaşmasına gerek yok.

Tabii üreticilerin her alanda çok daha iyi makineler üretmesi, düzenli bakımın yapılması oldukça önemli. Çünkü bu gibi kazalar dikkatsizlikten ziyade ihmalden dolayı yaşanıyor.

Kaynaklar: 1, 2