hava 23° Parçalı Bulutlu
DOLAR 20,7824 %% -0.04
EURO 22,4203 %% 0.23
GRAM ALTIN 1.307,22 %% -0,40
ÇEYREK A. 2.137,30 %% -0,40
BITCOIN 26.815,14 %-1.361

Xiaomi, İnsansı Robotu ‘CyberOne’ı Tanıttı

Hayatımızın her alanında teknolojik ürünleriyle hizmet veren Xiaomi, bugün gerçekleştirdiği etkinlikte yeni katlanabilir telefonu Mix Fold 2’yi ......

Son Güncelleme :

11 Ağustos 2022 - 19:37

Xiaomi, İnsansı Robotu ‘CyberOne’ı Tanıttı

Hayatımızın her alanında teknolojik ürünleriyle hizmet veren Xiaomi, bugün gerçekleştirdiği etkinlikte yeni katlanabilir telefonu Mix Fold 2’yi tanıtmıştı. Fakat Xiaomi’nin gerçekleştirdiği etkinliğin ana öznesi her ne kadar bu telefon olsa da, etkinlikte büyük bir duyuru daha yapıldı. Xiaomi, Tesla’nın Optimus (Tesla Bot) robotuna rakip olacak robotunu tanıttı.

Xiaomi’nin ‘CyberOne’ ismini verdiği robotu, Tesla Bot’a benzer bir tasarımla gözüktü. Şirket, Robot, videonun başında tekrar tekrar düşüyor, yavaş yavaş yürüyor ve engellerle karşılaştıkça tekrar düşüyordu. Yavaş yavaş kendi bilincini oluşturan robotun 3 dakikalık hoş videosu şu şekildeydi:

Xiaomi CyberOne tanıtım videosu:

Xiaomi, robotunu sadece Tesla gibi çalışmayan bir prototip göstererek de tanıtmadı. Şirketin CEO’su Lei Jun, tanıtım sırasında robot ile bir araya geldi. Robot, sahneye elinde bir gül ile geldi ve bu gülü CEO’ya takdim etti. Sonrasında öğrendiği Kung Fu hareketlerinden bazılarını gösterdi. Ardından CEO ile Mix Fold 2 aracılığıyla selfie çekildi. Üstelik CEO Lei Jun’un selfie hakkında ne düşündüğü sorusunu da cevapladı:

“Lei Jun: CyberOne, bu fotoğraf hakkında ne düşünüyorsun?
CyberOne: Mükemmel görünüyor, düzenlememize bile gerek yok hemen paylaşabiliriz.”

Robot neler yapabiliyor?

Xiaomi tarafından paylaşılan detaylara göre CyberOne, iki mikrofon aracılığıyla etrafı dinliyor ve dünyayı üç boyutlu olarak görebiliyor. Ses aracılığıyla insanların 45 farklı duygu durumunu da belirleyebilen robot, toplam 13 eklem noktasına yer veriyor. Robot, 177 santimetre boya ve 52 kilogram ağırlığa sahip.

Xiaomi, robotu için bir takım isim ve bir burç da belirledi. Şirket, robotun takma isminin ‘Metal Bro’, burcunun ise aslan olduğunu açıkladı.

Xiaomi’ye maliyeti bile can yakan cinsten:

Etkileyici tanıtımın ardından Xiaomi, aynı oranda tersine etkileyici olan üretim maliyetini da paylaştı. Şirket, her bir robotun 89.100 ila 104.000 dolar aralığında paraya mâl olduğunu açıkladı. Robotu piyasaya sürülüp sürülmeyeceği ise henüz paylaşılmadı.