24 Eylül 2023 Pazar

Tayvan’dan Elon Musk’a gözdağı: Tayvan satılık değildir!

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

İran’dan Suudi’lere ‘İlişkileri güçlendirelim’ mesajı!

Cumhurbaşkanı Reisi, muhataplarına gönderdiği mesajda ikili ilişkilerin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Biden’dan ‘azil’ açıklaması: Hükümeti kapatmak istiyorlar!

Hakkında yapılan azil soruşturması çağrısı hakkında konuşan ABD Başkanı Biden, Cumhuriyetçilere işaret ederek "Hükümeti kapatmak istedikleri için beni azletmek istediklerini söyleyebilirim" dedi.

Vietnam’da apartman yangını: 30 ölü!

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de 9 katlı bir apartmanda çıkan yangında aralarında çocukların da bulunduğu 30 kişi hayatını kaybetti.

Libya’da meydana gelen sel felaketinde 10 bin kişi kayıp!

Libya’da meydana gelen sel felaketinde 2 binden fazla kişinin öldüğü, 10 bin kişinin ise kayıp olduğu duyuruldu. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Libya Ofisi, sel nedeniyle 2 binden fazla kişinin de yerinden edildiğini bildirdi.

İran’dan ABD-Ermenistan ortak tatbikatına tepki geldi!

ABD-Ermenistan ortak tatbikatına İran'dan sert tepki geldi.

PAYLAŞ

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Elon Musk’ın Tayvan ve Çin’le ilgili sözlerine yanıt verdi. Tayvan’ın Çin’in ‘ayrılmaz bir parçası’ olduğunu söyleyen Musk’a X (eski adıyla Twitter) üzerinden seslenen Wu, “Tayvan satılık değildir” diye konuştu.

The Guardian gazetesinin haberine göre, geçen hafta ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen ve videosu bu hafta YouTube’a yüklenen “All-In” (Hepsi İçinde) zirvesinde konuşan Musk, Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören Çin’e işaret ederek, “Onların politikası Tayvan’ı Çin’le yeniden bir araya getirmek. Onların bakış açısına göre – ki bu Hawaii’ye benzetilebilir – Tayvan Çin’in ayrılmaz bir parçası gibi. Ama keyfi bir şekilde Çin’in bir parçası değil, bunun sebebi büyük ölçüde ABD Pasifik Filosu’nun her türlü birleşme çabasını durdurması” ifadelerini kullandı. Musk’ın bu açıklaması ise Tayvan’da tepkiyle karşılandı.

‘ÇİN’İN BİR PARÇASI DEĞİLİZ’

Musk’ın sahibi olduğu X sosyal medya platformu üzerinden Musk’a seslenen Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, X’in Çin’de yasaklı olduğunu hatırlatarak, Musk’ın Çin’i ‘X’i halkına açmaya’ çağırabileceğini söyledi. “Belki de yasaklamanın iyi bir politika olduğunu düşünüyordur, tıpkı Ukrayna’nın Rusya’ya karşı saldırısını engellemek için Starlink’i kapattığında olduğu gibi” diyen bakan, Elon Musk’a şu sözlerle seslendi: “Dinle; Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir parçası değil ve kesinlikle satılık değil!”

ÇİN’İN ‘TEK ÇİN’ İLKESİ VE TAYVAN’IN DURUMU

Çin’in topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan arasında iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

Pekin, “Tek Çin” ilkesini vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor. 

spot_img