24 Eylül 2023 Pazar

Sefiller, AKM’de tiyatroseverlerle buluşuyor

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

‘İmparator’ oyunu ile sezonu Genco Erkal kapatıyor

KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda 16 Ağustos'ta “N’Olcak Bu Yusuf Umut’un Hali?” oyunu sahnelenecek. Sezon kapanışını ise 17 Ağustos'ta Genco Erkal yapacak!

‘Hadi Uyu Artık’ bu sezon tekrar tiyatroseverlerle buluşuyor

Fulden Akyürek ve Bilal Çatalçekiç'in iki kişilik komedi oyunu "Hadi Uyu Artık" yeni sezonda da tiyatroseverler ile buluşuyor.

Leydi Bright’ın Deliliği Türkiye’de ilk kez sahnede!

Lanford Wilson’dan acı dolu bir kahkaha... Amerikalı oyun yazarı Lanford Wilson’ın “Leydi Bright’ın Deliliği” adlı yapıtı, Türkiye’de ilk kez sahneleniyor.

Okan Bayülgen, Shakespeare’in III. Richard’ını sahneye taşıyor

Okan Bayülgen, Shakespeare’in III. Richard’ını sahneye taşıyor. Bayülgen, Richard’ın gerçekliğini tartışmaya açıyor. Biletler şimdiden tükendi!

2023’ün ilk yarısında en çok satılan oyunlar belli oldu: İşte en çok satan ilk 10 oyun…

2023 yılının ilk ayında, Avrupa'da en çok satan oyunlar listesi açıklandı. İlk sırda büyük bir sürpriz olmasa da, listedeki bazı oyunların beklenenin ötesine ulaştığı rahatlıkla söylenebilir.

PAYLAŞ

Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları, dünyanın en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Victor Hugo’nun başyapıtı Sefiller ile 19, 20, 21 Ocak tarihlerinde AKM Tiyatro Salonunda sahne alacak.

19. Yüzyıl’ın en önemli eserlerinden Sefiller, AKM’de tiyatroseverlerle buluşuyor. Victor Hugo’nun klasikleşmiş oyununda, insanın evrensel hikayesinde adaletin ve sevginin, acının ve umudun, dünün ve bugünün hikayesi izleyiciye sunulacak.

Victor Hugo’nun üzerinde 14 yıl çalıştığı, 18. yüzyıl Fransa’sında halkın hayata tutunuşunu aktaran “Sefiller”, çağları, coğrafyaları aşarak dünyanın en önemli edebi eserlerinden birisi ve Fransa’nın başyapıtı olarak nitelendiriliyor. Bugüne kadar filmlere, müzikallere ve tiyatro oyunlarına konu olan “Sefiller”, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından Atatürk Kültür Merkezi sahnelerine taşınıyor. 19, 20, 21 Ocak tarihlerinde AKM Tiyatro Salonunda 2 perde olarak sahnelenecek.

Victor Hugo dendiğinde ilk akla gelen eserlerinden biri olan ve 1862’de yayınlanan “Sefiller”, hala dünyanın en çok okunan kitapları arasında yer alıyor.

19. Yüzyıl’ın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen “Sefiller”, 1800’lü yılların Fransa’sında yasa ve merhametin doğasının incelenmesiyle birlikte; tarih, siyaset, ahlak, adalet, din, ailevi ve romantik sevginin türlerini ve doğası konularını halkın yaşadığı sefalet ve zorluklarla birlikte aktarıyor.

19 yıl kürek mahkumluğu yapan Jean Valjean’in hayatı üzerinden merak uyandırıcı bir realite sunan “Sefiller”, dürüst bir dostun anlattığı gerçek bir olay kadar etkileyici ve daim bir şekilde seyirciyle buluşuyor.

İzleyiciye farklı duyguları bir arada yaşatacak olan oyun, toplum tarafından dışlanan, önceleri kötü ama sonrasında iyileşen Jean Valjean’in yaşam mücadelesini ve Valjean’in amacına giden yoldaki hikayesini soluksuz bir döngüde deneyimletiyor. İpek Atagün Gezener’in rejisi ve Volkan Yalçıntoklu çevirisiyle seyirci karşına çıkan eserin unutulmaz baş karakteri Jean Valjean rolünü Durukan Ordu üstlenirken; Piskopos rolüne Mehmet Akay, Javert rolüne Caner Kadir Gezener, Fantine rolüne Aslı Artuk, Mösyö Thenardier rolüne Şevki Çepa, Cosette rolüne Eda Aydınlı hayat veriyor.

spot_img