24 Eylül 2023 Pazar

Rus havayolu firması Rosatom ile işbirliğine gidiyor!

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

Bilim dünyasını heyecanlandıran keşif: Gizemli göktaşı kalıntısı bulundu!

Harvard Üniversitesi'nde astrofizik profesörü Avi Loeb, son yolculuğunda Dünya'ya düşen bir göktaşının yıldızlararası kökenli olduğunu iddia etti. Bu iddia, bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı çünkü eğer doğrulanırsa, bu göktaşı güneş sistemimizin dışından gelen ilk doğrulanmış yıldızlararası göktaşı olacak.

Meta ve LG ortak VR gözlüğü çıkartacaklar!

Meta 2022 yılında yeni VR gözlüğünü piyasaya sürmüştü. Şimdi ise LG ile ortaklık kurarak VR gözlüğü çıkarmayı planlıyor.

HÜRJET, yapılan çalışmanın ardından küçük bir F-16 olacak!

TUSAŞ'ın geliştirdiği HÜRJET uçağı, ASELSAN tarafından üretilen 200 km menzili olan MURAD AESA radarı ile donatılacak. Radar HÜRJET'ten sonra MMU KAAN'da kullanılacak.

Teknelere de yenilenebilir enerji: Elektrikle araçlara çevriliyorlar!

Deniz motorları üreten Mercury Marine adlı şirket yeni dıştan takma elektrikli motorunu tanıttı. Yeni motorlar mozotlu motorlara göre modellere göre %63 daha sessiz çalışma imkanı sunuyor. Ayrıca masraf konusunda da yüzde 90 oranında tasarruf sağlıyor.

TEKNOFEST’te başkent semalarına ”ay yıldız” imzası

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te sahne alan Türk Yıldızları, gösterileriyle etkinliğe gelenlerin gözlerini gökyüzüne odakladı.

PAYLAŞ

Rosatom ve Aeroflot Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen VIII. Doğu Ekonomi Forumu’nda bir araya geldi. Rosatom şirketinin Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Aeroflot Genel Müdürü Sergey Alexandrovsky havacılık ekipmanları alanında iş birliğini kapsayan memoranduma imza attı.

Anlaşma kapsamında, Rosatom’un araştırma ve üretim bölümü temelinde üretim hedefi oluşturulması, sertifikalı üretimde uzmanlaşılması ve Rusya’da faaliyet gösteren yabancı yapımı uçaklar için ekipman ve parçaların bakımının yapılması planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, bu yıl yabancı yapımı uçak sistemleri için bazı ürünlerin ithal ikamesi konusunda iki şirketin ortak proje yürüttüğünü belirterek, “Aeroflot mühendisleri tasarım desteği sağlarken, Rosatom enstitülerinden uzmanlar da araştırmalar ve üretim konusunda destek verdi. İşbirliğimizin daha da artacağına inanıyorum. Ne de olsa ortak bir hedefimiz var, o da ülke ekonomisinin stratejik sektörlerine modern, rekabetçi ve yüksek kaliteli ürünler sunmak.” ifadelerini kullandı.

spot_img