hava 19° Orta
DOLAR 19,0853 % % 0.17
EURO 20,6071 % % 0.48
GRAM ALTIN 1.198,42 % % -1,12
ÇEYREK A. 1.959,42 % % -1,12
BITCOIN 27.119,23 % -2.267
SON DAKİKA

Outsider’ın bakış açısı, Avrupa Film Ödülleri adaylıklarında güçlü bir şekilde öne çıkıyor

Avrupa Film Ödülleri Aralık ayında Reykjavik'te dağıtılacak ve birçok aday gösterilen film, dışarıdan bakış açılarıyla öne çıkıyor....

Son Güncelleme :

14 Mart 2023 - 20:57

Outsider’ın bakış açısı, Avrupa Film Ödülleri adaylıklarında güçlü bir şekilde öne çıkıyor

Avrupa Film Ödülleri bu Cumartesi (10 Aralık) Reykjavik’te dağıtılacak ve aday gösterilen birçok film dışarıdan bakış açılarıyla öne çıkıyor. Bunlar arasında Senegalli bir ailenin kızı olan Fransız yönetmen Alice Diop’un imzasını taşıyan Saint-Omer ve İran asıllı Danimarkalı yönetmen Ali Abassi’nin imzasını taşıyan Kutsal Örümcek yer alıyor.

iran sürgünde

Bu yıl Cannes’da öne çıkan olaylardan biri, sürgündeki İranlı aktris Zar Amir Ebrahimi’nin Kutsal Örümcek’teki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmasıydı.

Film şimdi dört Avrupa Film Akademisi adaylığına sahip: 15 yıl önce İran’dan kaçmak zorunda kalan Ebrahimi için En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu.

Euronews Culture’a konuşan Ebrahimi, “Bence İran dışında çekim yaptığınızda böyle bir filmin avantajı, filmi daha derin katmanlarda geliştirebilmenizdir.” “Oysa İran’da sansür nedeniyle asla böyle bir hikaye geliştiremezsiniz. Bence İran toplumu kadınlar sayesinde değişecek ve bu yüzden hükümet, erkekler kadınlardan bu kadar korkuyor.”

Almanya, İsveç, Danimarka ve Fransa’nın ortak yapımcılığını üstlendiği film, Avrupa’nın sınırları aşan hikayeler anlatma hırsını gösteriyor.

Yönetmen Abassi, “Bunun aşağı yukarı bir İran filmi olduğunu düşünmüyorum çünkü ben Danimarka’da yaşıyorum veya başka bir oyuncu Fransa’da yaşıyor ve Türkiye’den başka bir adam geliyor ve film Ürdün’de çekiliyor” diyor.

Siyah cismin evrenselliği

En İyi Yönetmen ödülüne aday Alice Diop, Saint-Omer filmiyle Venedik Film Festivali’nde Gümüş Aslan ve En İyi İlk Film Ödülü’nü kazandı.

Siyah bir kadının bedeni evrensel diyebilir ve ister beyaz ister siyah olsun tüm kadınlara, dünyadaki tüm erkeklere hitap edebilir.

Alice Diyop
Film yönetmeni

On yıl öncesine ait bir Fransız haberine dayanıyor; genç, eğitimli siyahi bir kadın, görünürde hiçbir sebep olmaksızın 15 aylık kızını denizin alıp götürmesine izin verdi.

Venedik’te Diop, “Siyah cismin evrenseli taşıdığına ikna oldum” dedi. “Ve bir bakıma, bu ödül benim için son derece politik olan bir şeyi kanıtlamanın bir yolu: siyahi bir kadının bedeni evrenseli söyleyebilir ve ister beyaz ister beyaz olsun, dünyadaki tüm erkeklerle, tüm kadınlarla konuşabilir. siyah, benim için temel bir şey.”

Kadın yönetmenler güçlü bir varlığa sahip

Diğer iki kadının birden fazla adaylığı var: En İyi Yönetmen dalında Carla Simón ve İspanya ve başka yerlerde aile ve kırsal yaşama yönelik tehditleri konu alan Alcarràs için En İyi Film. Berlinale’de Altın Ayı’yı kazandı.

Ve üç adaylıkla, Marie Kreutzer ve filmi Korsaj da oldukça merak edilen bir yabancı.

Avusturya, Fransa, Almanya ve Lüksemburg ortak yapımı olan film, kendi zamanından önce asi ve feminist olan Avusturyalı Elizabeth’in -“Sissi” olarak bilinen- trajik hikayesini anlatıyor.

Euronews Culture, Cumartesi gecesi Reykjavik’teki ödül törenini canlı yayınlayacak. Ayrıca sosyal medya sitelerimizi takip ederek etkinlik sırasında neler olup bittiğine özel erişim elde edebilirsiniz.