Meta Mühendisleri, Verilerin Nerede Saklandığını Bilmiyor! « Haberi Burada

25 Eylül 2022 - 21:36

Meta Mühendisleri, Verilerin Nerede Saklandığını Bilmiyor!

Facebook kullanıcılarının verilerinin ABD’deki seçimlerde sonucu etkileyecek şekilde kullanıldığının ortaya çıktığı 2018’deki Cambridge Analytica …

Meta Mühendisleri, Verilerin Nerede Saklandığını Bilmiyor!
Son Güncelleme :

08 Eylül 2022 - 21:37

Facebook kullanıcılarının verilerinin ABD’deki seçimlerde sonucu etkileyecek şekilde kullanıldığının ortaya çıktığı 2018’deki Cambridge Analytica skandalından bugün yeni bir haber daha geldi. Geçtiğimiz aylarda Mark Zuckerberg’ün de dahil edildiği davadan yayımlanan yeni dosyalar, Meta mühendislerinin paylaştığı açıklamalara yer verdi.

Skandal hakkında mahkemeye çağrılan iki Meta mühendisi, aslında geçtiğimiz mart ayında sorgulanmıştı. Fakat bu sorgunun transkripti, henüz yeni yayımlandı. Paylaşılan transkriptte Meta mühendisleri, kullanıcı verilerinin nerede saklandığını bilmediklerini açıkladı.

“Bunu bilen tek bir insan bile yok”

Uzunca bir süredir Meta’da görev yaptığı paylaşılan Meta mühendisleri, teknik bir uzman tarafından Facebook’un kullanıcıların hangi verilerini depoladığı ve bunları nerede sakladığı hakkında sorgulandı. Bu mühendislerden birisi, Meta’da 9 yıldır görev yapan Eugene Zarashaw iken ikinci mühendis, 11 yıldır görev yapan Steven Elia idi.

Zarashaw, sorguda yöneltilen “Bir kullanıcının verileri nerede saklanıyor?” sorusuna “Bu soruya cevap verebilecek tek bir insan bile olduğuna inanmıyorum. Bu soruyu cevaplayabilmek için bile ciddi bir ekip çalışması gerekiyor.” Yanıtını verdi. Öte yandan uzmanın verilerin reklam sistemlerinde depolanıp depolanmadığını üstelemesi üzerine bu kez Elia devreye girdi. Elia da Zarashaw ile aynı yanıtı verdi:

“Ben de bunların her birini bilen ya da bilgili olan bir kişi bile olmadığı fikrine katılıyorum.”

Meta mühendisleri, verilerin nerede sakladıklarını bilmediklerini söylerken, bu cevapların doğru olarak değerlendirilip değerlendirilmediği henüz bilinmiyor. Meta’nın Cambridge ile başı ağrımaya devam ederken, önümüzdeki aylar boyunca pek çok yeni haber duyacak gibiyiz.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.