24 Eylül 2023 Pazar

Libya’da meydana gelen sel felaketinde 10 bin kişi kayıp!

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

İran’dan Suudi’lere ‘İlişkileri güçlendirelim’ mesajı!

Cumhurbaşkanı Reisi, muhataplarına gönderdiği mesajda ikili ilişkilerin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Tayvan’dan Elon Musk’a gözdağı: Tayvan satılık değildir!

Tayvan'ın 'Çin'in ayrılmaz bir parçası' olduğunu söyleyen Elon Musk'a tepki gösteren Dışişleri Bakanı Wu, "Dinle; Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçası değil ve kesinlikle satılık değil" dedi.

Biden’dan ‘azil’ açıklaması: Hükümeti kapatmak istiyorlar!

Hakkında yapılan azil soruşturması çağrısı hakkında konuşan ABD Başkanı Biden, Cumhuriyetçilere işaret ederek "Hükümeti kapatmak istedikleri için beni azletmek istediklerini söyleyebilirim" dedi.

Vietnam’da apartman yangını: 30 ölü!

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de 9 katlı bir apartmanda çıkan yangında aralarında çocukların da bulunduğu 30 kişi hayatını kaybetti.

İran’dan ABD-Ermenistan ortak tatbikatına tepki geldi!

ABD-Ermenistan ortak tatbikatına İran'dan sert tepki geldi.

PAYLAŞ

Libya’da yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiği ve 10 bin kişinin ise kayıp olmasına neden olan kasırga sonrasında yaralarını sarmaya çalışıyor. 

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun (IFRC) Libya’ya gönderilen delegasyonunun liderliğini yapan Tamer Ramadan, basına yaptığı açıklamada, sel sonucu 10 bin kişinin kayıp olduğunu doğruladıklarını belirtti.

IOM, ülke içinde sel felaketi nedeniyle ülke içinde 2 binden fazla kişinin yerinden edildiğini belirterek, “Libya’da 10 Eylül 2023 Pazar günü başlayan, ciddi hasara ve önemli sayıda can kaybına neden olan sağanak yağış ve sel nedeniyle en az 2 bin 85 kişinin yerinden edildiğini tespit ettik” ifadelerini kullandı.

“GÖNÜLLÜLER KAHRAMANCA MÜCADELE EDİYOR”

Libya Kızılay’ından yapılan açıklamada, “Gönüllülerimiz, Libya’nın doğusundaki sel felaketinden etkilenen bölgelerde mahsur kalan ailelerin tahliyesinde kahramanca bir rol oynuyor.

Bu aileleri kurtarmak ve güvenli bölgelere taşımak için büyük çaba sarf ediyorlar. Bu insani çabalar herkes için bir ilham kaynağıdır ve acil felaketler karşısında fedakârlık ve dayanışmayı yansıtmaktadır” denildi.

Öte yandan, Libya Medya ve Kamu İletişimi Departmanı, “Bakanlar Kurulu, Başbakan Abdulhamid Dibeybe başkanlığında ve Başkanlık Konseyi Başkanı’nın huzurunda Libya’nın doğu kesimlerini vuran fırtınanın etkilerine ilişkin acil bir oturum düzenledi” denildi.

spot_img