hava 19° Orta
DOLAR 23,2210 % % 7.65
EURO 25,1308 % % 8.09
GRAM ALTIN 1.449,66 % % 6,49
ÇEYREK A. 2.370,19 % % 6,49
BITCOIN 624.627 % 5.774

Kedilere Gereğinden Fazla İlgi Gösteriyorsunuz

Evcil kedilerin evcil köpeklere oranla insanlar arasındaki itibarı, daha çok sevgiden yoksun olmaları yönündedir. Köpekler bizi sevgiyle ......

Son Güncelleme :

14 Ağustos 2022 - 13:52

Kedilere Gereğinden Fazla İlgi Gösteriyorsunuz

Evcil kedilerin evcil köpeklere oranla insanlar arasındaki itibarı, daha çok sevgiden yoksun olmaları yönündedir. Köpekler bizi sevgiyle kucaklarken kedilere sadece onların izin verdiği kadar ilgi ve sevgi gösterebiliriz.

Aslına bakarsanız bunun sebebi bilimsel olarak ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarda kedilerin bu denli kendilerini sevgiden kaçırma eğiliminin sebebinin insanların onları haddinden fazla sevmesi ve ilgi göstermesi olduğu ortaya çıktı.

‘Tecrübeli kedi sahipleri’ bunu normal insanlardan daha çok yapıyorlar

Kedilere Gereğinden Fazla İlgi Gösteriyorsunuz

Yapılan yeni araştırmada tanımadıkları üç kediyle her birine beşer dakika verilecek şekilde yaklaşık 120 gönüllü yer aldı. Her gönüllüden, kişiliklerini ve kedilerle olan deneyimlerini değerlendiren bir anketi önceden doldurmaları istendi.

Kedilerin etraflarındaki hayvanları takip etmek yerine onlara yaklaşmalarına izin vermelerinin söylenmesinin yanı sıra deneye katılanlar, normalde evde sahip olabilecekleri kedilerle olduğu gibi deneydeki kedilerle etkileşime girmeye teşvik edildi.

Kedilere Gereğinden Fazla İlgi Gösteriyorsunuz

Araştırmacılar, kendilerini kediler konusunda daha deneyimli ve anlayışlı olarak değerlendiren kişilerin, kedilere kuyruk, bacak, sırt ve karın bölgelerinden sevgi gösterdiğini gördüler. Bu bölgeler kedilerin tipik olarak sevilmeyi sevmediği bölgelerdir.

Bununla birlikte daha önce kedi beslememiş insanların ise kedilere karşı daha temkinli yaklaştığı, hayvanın ona izin verdiği kadar sevgi ve ilgi gösterdiğini gözlemlediler. İki farklı türdeki yaklaşıma kedilerin verdiği yanıtlar ise tahmin edebileceğiniz gibi oldu.

Serbest bırakılan kediler daha çok kendini sevdirirken sevgiye boğulan kediler ilgiden kaçıyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.