hava 24° Parçalı Bulutlu
DOLAR 20,8069 %% 0.08
EURO 22,5183 %% 1
GRAM ALTIN 1.316,10 %% 0,28
ÇEYREK A. 2.151,82 %% 0,28
BITCOIN 26.859,72 %-0.774

Karamollaoğlu’dan ‘Altılı Masa dağılır mı?’ sorusuna yanıt

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yaptığı açıklamada, daha önce kendisine sorulan, “Seçime koalisyon olarak mı gireceksiniz ......

Son Güncelleme :

15 Ağustos 2022 - 16:52

Karamollaoğlu’dan ‘Altılı Masa dağılır mı?’ sorusuna yanıt

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yaptığı açıklamada, daha önce kendisine sorulan, “Seçime koalisyon olarak mı gireceksiniz?” sorusuna verdiği, “Koalisyon diye bir şey yok artık aslında. Altılı Masa, benim kanaatim devam eder ama eskiden olduğu gibi büyük bir önemi kalmadı.” yanıtına açıklık getirdi.

Karamollaoğlu, gazetecilerin “Altılı masanın önemi kalmadı mı, dağılır mı?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Her konuyu bir yönüyle anlatmak ve bu yönüyle de istismar etmek mümkün. İttifakların eskisi kadar önemli olmadığını söylemiştik. Bunun sebebi de iktidarın bu konuda yaptığı değişiklikler. Ancak ‘bunun hiçbir faydası yok, bunun hiçbir önemi yok’ demedik. Altılı Masa çalışmaları bundan sonra da devam edecek, ister istemez bir dayanışma içinde. Bizim burada derdimiz, ille de bir şeyler yapmak, iktidar olmak vesaire değil, ilk kademede bu sistemi değiştirmek. Başkanlık sistemi, istismara açık bir sistem. Tek kişinin dediği oluyor. Başka kimseyle müzakere edilemiyor. Meclis’in önemi kalmadı. Halbuki biz, bunu yeniden değiştirmek, tek kişiye her şeyi endekslememek, mutlaka bir istişare kurumu olmasını temin etmek arzusundayız. Bu ittifaklara imkan veren değişiklikler yapılmadan önce de zaten biz, bir araya gelerek bu konuları görüşüyorduk. Referanduma giderken de bir araya gelmiştik. Bu referandumun faydalı olmadığını, geçmemesi icap ettiğini söylemiştik. Ama milletimiz o zaman pek iltifat etmedi bizim söylediklerimize. Şimdi herkes, büyük bir çoğunluk görüyoruz ki ittifaklar bu memlekete bugünkü haliyle büyük bir fayda sağlamıyor. Ama ‘hiç ittifak olmayacak’… Meclis’te çoğunluğunuz olmazsa mecbursunuz birçok siyasi parti bir araya gelip bir hükümet kurmaya. Bugün için bu da bu manaya geliyor zaten. Onun için Altılı Masa’nın toplantıları da bu hafta sonunda bildiğiniz gibi bizim ev sahipliğinde yapılacak. Bu devam edecek kanaatindeyim, inşallah memleketimize hayırlı bir değişiklik, hayırlı bir gelişme olur diye ümit ediyorum ben. Kimse, bir kelimenin hemen alınıp çarpıtılmasıyla bir şeyler, yanlış şeyler çıkarmaya teşebbüs etmemeli.” (ANKA)