hava 19° Orta
DOLAR 19,0853 % % 0.17
EURO 20,6071 % % 0.48
GRAM ALTIN 1.198,42 % % -1,12
ÇEYREK A. 1.959,42 % % -1,12
BITCOIN 27.119,23 % -2.267
SON DAKİKA

İstanbul Mobil Oyun Etkinliği’nin İkincisi Gerçekleşti

Google, mobil oyun dünyasını İstanbul’da bir araya getirdi...

Son Güncelleme :

17 Mart 2023 - 11:36

İstanbul Mobil Oyun Etkinliği’nin İkincisi Gerçekleşti

Geçtiğimiz hafta, Google’ın Deconstructor of Fun ile iş birliği yaparak Türkiye’de ikinci kez gerçekleştirdiği İstanbul Mobil Oyun Etkinliği, ülkemizde de her geçen gün büyüyen bir pazar haline gelen mobil oyun dünyasının dününü, bugününü ve yarınını mercek altına aldı.
Etkinlikte; Deconstructor of Fun ve ve Savage Game Studios Kurucusu Michail Katkoff, Savage Games Genel Müdürü Sophie Vo, Eric Kress, Matej Lancaric, Kim Nordström, Javier Barnes, Alpagut Çilingir ve Josh Willner gibi sektörün önemli isimleri, mobil oyun dünyasının gelişmelerini katılımcılarla paylaştı.

Mobil oyun dünyasının nabzını tutan İstanbul Mobil Oyun Etkinliği, 12 oturum ve 20 konuşmacıyla oyun ekosisteminin önemli isimlerini bir araya getirdi. Google ve Deconstructor of Fun birlikteliğiyle gerçekleşen etkinlik, gün boyunca oyun dünyasının yeni gelişmelerini ve merak edilenlerini odağına aldı. Etkinliğe Türkiye’den ve 50 farklı ülkeden 600’ün üzerinde davetli katıldı ve 800’den fazla kişi de etkinliği çevrimiçi takip etti.

Etkinliğin moderatörlüğünü ve açılış konuşmasını yapan Michail Katkoff ve Sophie Vo, gerçekleşen depremler nedeniyle tüm Türkiye’ye başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileterek, yaşanan felakette hayatını kaybedenleri anarak etkinliğin açılışını yaptı. Açılış konuşmasında ikinci kez İstanbul’da gerçekleşen İstanbul Mobil Oyun Etkinliği’nin önümüzdeki yıl da devam ederek geleneksel bir etkinliğe dönüşmesini umduğunu söyleyen Katkoff, etkinlikte dünyanın dört bir yanından katılımcı olduğunu vurguladı ve İstanbul’un oyun dünyası için öneminin altını bir kez daha çizdi.

“Türkiye oyun dünyası yatırımlarında 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada”

Değişen ekosistemde oyun dünyası üzerine konuşma yapan Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Sektör Lideri Alpagut Çilingir, Türkiye’nin oyun şirketleri için uluslararası bir merkez olma yolunda ilerlediğini söyledi. Türkiye’nin oyun ekosistemine yapılan yatırımlarda 333 milyon dolarla Avrupa’da birinci sırada olduğunu belirtirken toplam girişimcilik ekosistemi yatırımlarındaysa Avrupa’da 4. sırada yer aldığını söyledi.

Mobil oyun dünyasının değişen dinamikleriyle ilgiliyse Çilingir şu açıklamalarda bulundu: “Mobil oyun dünyası pazarı ilk kez bu yıl düşüşe geçti. Bu durum dünyanın her yerinde benzer bir ivme gösteriyor. Ancak yine de mobil oyunların ve oyuncuların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünya çapında 120 milyonun üzerinde mobil oyuncu bulunuyor. Böyle bir ekosistemde başarılı olmanın yoluysa dirençli olmaktan, oyun türünde çeşitlilik yaratmaktan, marka gücüne odaklanmaktan ve gelir modelini çeşitlendirebilmekten geçiyor. Google Türkiye olarak biz de gerçekleştirdiğimiz Oyun ve Uygulama Akademisi, Oyun ve girişimcilik programlarımız, Yetenek Geliştirme Bootcamp’lerimiz ve bu alandaki projelerimizle birlikte ülkemizin potansiyeline ulaşması ve uluslararası başarı öyküleri oluşturabilmesi için desteklerimizi sürdürüyoruz.”

King Genel Müdür Yardımcısı ve eski Paradox Interactive Stratejiden Sorumlu Üst Yöneticisi Kim Nordström’ün şirket kültürü üzerine yaptığı konuşma da katılımcılar arasında ilgi topladı. Valve ve Nike gibi şirketlerden örnekler veren Nordström, konuşmasını, “Kültür, belirli bir zaman sürecinde gerçekleşen davranış kalıplarıdır. Davranış kalıpları, insanları birbirlerine bağlayan, birlikte devam ettirilen hareket biçimleridir,” cümlesiyle açtı. Şirketlerinde sürdürülebilirliği amaçlayan geliştiricileri aynı zamanda hem iyi hem tutkulu oldukları ve ekonomik çarklarını döndürebilecek fikirleri bulabilmek konusunda bilgilendirdi.

Bir diğer ilgi çeken konuşma ise Oyun Ekonomisi ve F2P Parasallaştırma Uzmanı Javier Barnes’a aitti. F2P oyunlarda oyuncuyu kısa, orta ve uzun süreli tutmak üzerine detaylı bilgiler veren Barnes; oyuncuyu kısa vadede oyunda tutan en önemli özelliğin kolay başlanılabilmesi ve ilk seviyede birden fazla adım içermesi olduğunu, orta vadede günlük tüketilebilecek içerik sayısının ve uzun vadede ise oyuna devamlı destek sağlanmasının ve sosyal yönünün canlı tutulmasının gerektiğini anlattı.

“Mobil oyun sektörünün geleceği sürdürülebilir büyümeyi yakalamaktan geçiyor”

İstanbul Mobil Oyun Etklinliği’nde; sektöre dair içgörüler, mobil oyun dünyasının değişen dinamikleri ve geleceğe dair öngörüler paylaşıldı. Konuşmacılar tarafından oyun dünyasının bugünkü dinamiklerine değinilirken, sürekli değişen ortamda sektör oyuncularının ne gibi önlemler alabileceği ve dikkat etmeleri gereken konular da konuşuldu.

Gizlilik ve ölçümleme konularında Google’ın rolünü ve çalışmalarını anlatan Google Uygulama Reklamları Gizliliği ve Ölçümü Global Ürün Lideri Josh Willner konuşmasında kullanıcı verilerinin gizliliği ve güvenliğinin öneminin altını daha çizdi. Google Global Mobil Uygulama Reklamları Ürün Lideri Varun Khanna yapay zeka ile harmanlanmış kampanyaların sürdürülebilir büyüme noktasındaki önemine değinirken, Google Global Oyun Sektörü Ürün Lideri Katie Funk ise geliştiricilerin mobil oyuncuların ilgisini canlı tutmak için yararlanabileceği Google araçlarından bahsetti.

Google Uygulama Reklamları Ürün Müdürü Pasha Nahass ise 2021 verilerine göre mobil oyun sektörü gelirlerinin bilgisayar ve konsol oyunlarıyla kıyaslandığında bir önceki yıla göre yüzde 4.4 artışla toplam pazarın 90.7 milyar dolarlık kısmını elinde bulundurarak pazardaki en yüksek paya sahip durumda olduğu söyledi. Nahass’ın paylaştığı verilere göre akıllı telefon kullanıcıları telefonlarına indirdikleri uygulamaların yüzde 75’inin varlığını bile unuturken, uygulamaların yalnızca yüzde 37’sini uygulamayı indirdikten 1 hafta sonra kullanmaya devam ediyor.