24 Eylül 2023 Pazar

İran’dan Suudi’lere ‘İlişkileri güçlendirelim’ mesajı!

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

Tayvan’dan Elon Musk’a gözdağı: Tayvan satılık değildir!

Tayvan'ın 'Çin'in ayrılmaz bir parçası' olduğunu söyleyen Elon Musk'a tepki gösteren Dışişleri Bakanı Wu, "Dinle; Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçası değil ve kesinlikle satılık değil" dedi.

Biden’dan ‘azil’ açıklaması: Hükümeti kapatmak istiyorlar!

Hakkında yapılan azil soruşturması çağrısı hakkında konuşan ABD Başkanı Biden, Cumhuriyetçilere işaret ederek "Hükümeti kapatmak istedikleri için beni azletmek istediklerini söyleyebilirim" dedi.

Vietnam’da apartman yangını: 30 ölü!

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de 9 katlı bir apartmanda çıkan yangında aralarında çocukların da bulunduğu 30 kişi hayatını kaybetti.

Libya’da meydana gelen sel felaketinde 10 bin kişi kayıp!

Libya’da meydana gelen sel felaketinde 2 binden fazla kişinin öldüğü, 10 bin kişinin ise kayıp olduğu duyuruldu. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Libya Ofisi, sel nedeniyle 2 binden fazla kişinin de yerinden edildiğini bildirdi.

İran’dan ABD-Ermenistan ortak tatbikatına tepki geldi!

ABD-Ermenistan ortak tatbikatına İran'dan sert tepki geldi.

PAYLAŞ

Tahran ve Riyad yönetimleri, bozulan ilişkileri onarma yolunda adımlar atıyor. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suudi Arabistan’a çeşitli mesajlar gönderdi. Reisi’nin mesajları, Kralı Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a iletildi.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan e göre, İran’ın Riyad Büyükelçisi Ali Rıza İnayeti, başkent Riyad’daki görüşmelerinde Reisi’nin Kral bin Abdulaziz ile Velihat Prens bin Selman’a gönderdiği mesajları, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid el-Harici’ye iletti.

İkili ilişkilerin güçlendirilmesini istiyor

Haberde, mesajların, “ikili ilişkiler ve bu ilişkilerin farklı alanlarda desteklenmesi ve geliştirilmesine” ilişkin olduğu belirtildi.

Büyükelçi İnayeti ile Bakan Yardımcısı Harici’nin görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin, ortak maslahata hizmet edecek şekilde güçlendirilmesine dair konuları ele aldığı belirtilen haberde, ayrıca tarafların ortak çıkarlarını ilgilendiren meselelerin de tartışıldığı kaydedildi.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr’in de bulunduğu 47 kişinin “terör” suçlamasıyla idam edilmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler kesilmişti.

İran ile Suudi Arabistan, 10 Mart’ta 7 yıl aradan sonra ilişkileri normalleştirme kararı almış ve karşılıklı büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Vizeler kolaylaştırıldı, uçuşlar başlatıldı

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’de bir araya gelmiş ve iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmıştı.

Abdullahiyan, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisi’ni kendilerine tanıttığını aynı şekilde kendilerinin de Riyad’a atanacak büyükelçiyi kısa süre içerisinde Suudi Arabistan’a bildireceğini söylemişti.

İranlı Bakan Abdullahiyan, 17 Ağustos’ta Suudi Arabistan’a resmi ziyarette bulunmuştu. İran’ın Suudi Arabistan’daki Riyad Büyükelçisi Ali Rıza İnayeti de 3 Eylül’de göreve başlamıştı.

spot_img