hava 19° Orta
DOLAR 23,2307 % % 7.69
EURO 25,0057 % % 7.89
GRAM ALTIN 1.450,84 % % 6,58
ÇEYREK A. 2.372,12 % % 6,58
BITCOIN 624.803 % 6.623

Instagram ve Facebook’un iOS Sürümünde Gizlilik Skandalı!

Meta'ya ait olan ve dünyanın en popüler sosyal medya ağları arasında yer alan Facebook ve Instagram, büyük bir skandal ile karşı karşıya gibi ......

Son Güncelleme :

11 Ağustos 2022 - 19:07

Instagram ve Facebook’un iOS Sürümünde Gizlilik Skandalı!

Meta’ya ait olan ve dünyanın en popüler sosyal medya ağları arasında yer alan Facebook ve Instagram, büyük bir skandal ile karşı karşıya gibi görünüyor. Felix Krause isimli bir yazılımcı tarafından yapılan analizlere göre Instagram ve Facebook’un iOS’taki mobil uygulamaları, kullanıcıların gezinti verilerini kimsenin haberi olmadan izleyebiliyor. 

Facebook ve Instagram’ın iOS sürümü, uygulamaya entegre edilmiş bir internet tarayıcısı kullanıyor. Kullanıcılar, bu platformlardaki bağlantılara tıkladıkları zaman da bu tarayıcıyı kullanıyorlar. İşin skandal boyutu da tam olarak bu tarayıcıda gizli. Krause, “Meta Pixel” adlı bir izleme JavaScript kodunun tarayıcı içerisinde gömülü olduğunu tespit etti. Bu kod, Meta’nın kullanıcı veya girilen web sitesinin izni olmadan kullanıcının takip edilmesine yol açıyordu.

Dokunduğunuz butona kadar yaptığınız her şey takip ediliyor!

Instagram ve Facebook’un iOS Sürümünde Gizlilik Skandalı!

Yapılan incelemelere göre Instagram ve Facebook’un iOS sürümünde yer alan tarayıcı, kullanıcının yaptığı her şeyi takip ediyor. Bu bağlamda; dokunulan butonlar, seçilen metinler, harici kaynaklarda tıklanan bağlantılar, alınan ekran görüntüleri, girilen adresler, şifreler, kredi kartı verileri ve otomatik doldurulan formlar gibi aklınıza gelebilecek her şey, Meta tarafından hiçbir kısıtlama olmadan izlenebiliyordu.

Felix Krause tarafından ortaya atılan iddiaların çok ciddi olduğunu söylemek gerek. Eğer yapılan analiz doğruysa, Meta’nın kullanıcı verisini “çaldığını” söyleyebiliriz. Bu durum, dünyanın her yerinde bir suç. Ayrıca Apple’ın gizlilik politikalarına da aykırı. Yani Instagram ve Facebook uygulamalarının App Store’dan kaldırılması gerekiyor. Bu mesele, önümüzdeki günlerin bir numaralı gündem maddesi olacak gibi görünüyor.