24 Eylül 2023 Pazar

İngiltere’de yeni covid alarmı: Hızla yayılıyor!

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

Sağlığınız tehlikeye düşmesin: Bu belirtiler Lenfoma olabilir

Son yıllarda görülme sıklığı giderek yaygınlaşan lenfoma, bir başka deyişle lenf bezi kanseri, erişkin kanserleri arasında 7. sırada yer alıyor

Demans riskini hareketsizlik artırabiliyor!

Yapılan bir araştırma, günde 10 saatten fazla televizyon karşısında oturmanın veya araba sürmenin demans riskini artırdığını öne sürdü.

Uzmanlar uyarıyor: Okullar açıldı sağlık sorunları başladı!

Okulların açılması ile birlikte çocukların kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla zaman geçirdiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cansu Yılmaz, hijyenin ve aşılamanın çok önemli olduğunu söyledi.

Tam 9 yıl boyunca düşer diye bekledi ama düşmedi: Taş yumurta büyüklüğüne geldi!

Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde dokuz yıldır mesanesindeki yumurta büyüklüğünde taş ile yaşayan yaşlı adam, yaşadığı ağrılardan ameliyatla kurtuldu.

Bakan Koca 2022 yılında yapılan kanser taraması sayısını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 2022'de Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezleri tarafından toplam 2 milyon 834 bin 15 kanser taraması yapıldığı bilgisini paylaştı.

PAYLAŞ

İngiltere, yeni varyantın bir yaşlı bakım evinde onlarca kişiyi yeni Covid salgınından etkilendiğini açıkladı. Yetkililerden alınan bilgilere göre Covid salgınının arkasında yeni bir varyant olan BA.2.86’nın bulunduğu bildirildi.

Şu ana kadar kesin tanı konulmuş 34 BA.2.86 vakası tespit edildi ve bunların 28’i Norfolk’taki bir yaşlı bakımevinde yaşıyor. Yeni varyant şu ana kadar ölüme yol açmadı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Kurumu ülkede ilk vakanın 18 Ağustos’da tespit edildiğini ve eldeki verilerle yeni varyantın, öncekilerden daha tehlikeli olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söylüyorlar.

Varyant henüz “kaygı veren” listesine konmadı ama yetkililer sonbahar mevsiminde destekleyici aşı olması tavsiye edilenlerin, aşılarını bir an önce olması çağrısında bulunuyorlar. Önümezdeki haftalarda İngiltere’de 65 yaşın üzerindeki herkese destekleyici aşı imkanı açılıyor.

34 VAKADAN 5’İ HASTANELİK OLDU

Hükümet yakınlarda İngiltere’de aşılama sezonunun yeni varyant yüzünden planlanandan daha erken, gelecek haftadan itibaren başlatılacağını açıklamıştı. Covid’in bu yeni virüsü Omicron varyantından geliyor ve şu ana kadar tespit edilen 34 vakadan 5 kişinin hastaneye kaldırılması gerekti. Bilinen hastaların büyük çoğunluğu iyileşti.

İngiltere sağlık yetkilileri birbirinden bağımsız yerlerde ortaya çıktığından hareketle bu yeni varyantın nüfus içerisinde belli ölçüde yayıldığı sonucuna varıyor.

Norfolk’taki bir yaşlı bakımevinde grip olanların sayısının normalin üzerine çıkması üzerine yapılan testlerde personel ve hastaların tamamına yakını pozitif çıktı. Yetkililer buradan kalkarak yeni varyantın yakın temas ortamında bulaş bakımından yeterince etkili olduğu sonucunu çıkardı. Şu anda dolaşımda olan diğer Covid varyantlarına kıyasla BA.2.86’ün çok daha fazla sayıda mutasyona uğramış olduğu da görüldü.

Bu varyant sadece İngiltere’de değil dünyanın bir çok ülkesinde tespit edildi. İngiltere’de Eylül ayı başı itibariyle 2 bin 879 vaka tespit edildiği açıklandı. Ama artık çok az test yapıldığı için bu rakam nüfus içerisindeki Covid yaygınlığı bakımından gerçekçi bir fikir vermiyor.

Fakat bu sayının bir önceki haftaya göre yüzdü 13 artmış olması ve Mayıs ayından bu yana en yüksek vaka sayısı olması virüsün yaygınlaşma eğilimine işaret ediyor.

spot_img