24 Eylül 2023 Pazar

Hac ön kayıtları 2024 başvuruları başladı: Peki ücretler ne kadar?

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

Uzmanlar uyardı: Uçağa binmeden valizinizin fotoğrafını çekin!

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Dr. Öğr Üyesi Zeynep Tunca Özcan, “Yolcular, havalimanlarında valizlerini sağlam halde havayolu firmalarına teslim etmeden önce mutlaka fotoğrafını çekmeli. Valizler, seyahat süresi boyunca havayolu firmasının sorumluluğundadır” dedi.

Yemeksepeti’nden yeni hizmet: Artık siparişleri “Yaya Kurye”ler getirecek!

Yemeksepeti, yeni teslimat yöntemi "Yaya Kurye"yi duyurdu. 1 kilometreden kısa mesafede insanların yürüyerek teslimat yapacakları yöntem, özellikle de öğrencilere hitap ediyor.

Sınırda yangın paniği: Yunanistan tüm yolları trafiğe kapattı

YUNANİSTAN'daki orman yangını nedeniyle Edirne'deki İpsala Sınır Kapısı ile bağlantılı Yunanistan tarafındaki tüm yollar, trafiğe kapatıldı; sınır kapısından çıkışlar da durduruldu.

Lübnanlıların yaz tatili tercihi Türkiye

Lübnanlılar yaz aylarında coğrafi ve kültürel yakınlık, vize muafiyeti ve uçak seferlerinin sıklığı dolayısıyla yurt dışı tatil rotası olarak Türkiye'yi tercih ediyor. Türkiye'ye 2022 yılında 272 bin 844 Lübnanlı turist ziyaret etti. Lübnanlıların yaz tatili için tercih ettiği destinasyonlar arasında Antalya, İstanbul, Bodrum ve Marmaris bulunuyor.

Yabancılara müze girişleri 1 Ağustos’ta güncellenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerine girişte, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı sahibi olmayan yabancı uyruklulara yapılan bilet satışlarında 1 Ağustos'tan itibaren güncel fiyat uygulanmaya başlanacak.

PAYLAŞ

2024 hac ön kayıt başvuruları, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuru sonrasında başladı. E-Devlet üzerinden alınacak olan hac ön kayıt başvurularıyla birlikte, ilk defa kayıt yaptıracak olan adayların ödemesi gereken ücrette belli oldu. Peki, 2024 hac ön kayıt başvurusu nasıl yapılır, ücret ne kadar?

Hac ön kayıt başvuru tarihleri

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 hac kayıt takvimiyle birlikte hac ön kayıt tarihleri belli oldu. Buna göre; Hac ön kayıtları 13 Eylül-11 Ekim tarihleri arasında e-Devlet üzerinden yapılacak.

HAC ÖN KAYIT EKRANI İÇİN TIKLAYIN

Hac ön kayıt ücreti ne kadar?

İlk defa hacca gitmek için kayıt yaptıracak olan hacı adayları 450 liralık hac ön kayıt ücreti yatıracak.

Anlaşmalı bankalardaki (Albaraka Türk Katılım, Emlak Katılım, Kuveyt Türk Katılımı, Türkiye Finans Katılım, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, T.C Ziraat Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım) kurumsal hesabına ön kayıt ücreti yatıracaklardır.

HAC DURUMU SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

HAC KAYDI OLANLARIN KAYDI OTOMATİK YENİLENECEK

Daha önce hac kaydı olup durumlarında değişiklik yapmak istemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri Başkanlığımızca otomatik olarak yenilenecek. İl, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türünde değişiklik yapmak isteyen vatandaşlarımız, e-Devlet üzerinden ya da il-ilçe müftülükleri aracılığıyla durumlarında güncelleme yapabilecek.

Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olan vatandaşlarımız, müracaatlarını, hacca daha önce hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapabilecek.

0-12 yaş arası çocuklarını hacca götürmek isteyen vatandaşlarımız, belirlenen süre içerisinde çocuklarının ön kayıtlarını yaptırabilecek. Söz konusu yaş aralığında bulunan çocuklar, ebeveynlerinin kura kat sayılarını etkilemeyecek.

spot_img