hava 26° Orta
DOLAR 20,8888 %% 0.38
EURO 22,5427 %% -0.03
GRAM ALTIN 1.318,64 %% -0,28
ÇEYREK A. 2.155,97 %% -0,28
BITCOIN 26.960,40 %0.108

Google’dan Çalışanlara Tehdit Gibi Uyarı

Dünya genel olarak ekonomik anlamda bir durağanlık sürecinin içerisinde bulunuyor. Pandeminin etkilerinin yavaş yavaş ortaya çıkması, para ......

Son Güncelleme :

14 Ağustos 2022 - 0:22

Google’dan Çalışanlara Tehdit Gibi Uyarı

Dünya genel olarak ekonomik anlamda bir durağanlık sürecinin içerisinde bulunuyor. Pandeminin etkilerinin yavaş yavaş ortaya çıkması, para piyasalarındaki daralma, artan fiyatlar derken hemen her sektör bu durumdan olumsuz etkilenmiş vaziyette. Bilişim ve teknoloji firmaları da bu durumda olumsuz etkilenenler arasında yer alıyor. 

Büyük teknoloji firmalarının bir kısmı var olan çalışanlarını işten çıkarırken, bazı firmalar da işe alım süreçlerini yavaşlatmış ya da tamamen durdurmuş durumdalar. Görünüşe göre toplu işten çıkarma yapan firmalara yakın zamanda Google da dahil olacak. 

Çeyrek sonu için çalışanlara sert uyarı

Google’dan bir kaynağın paylaştığı iddia edilen bilgilere göre, Google Cloud satış biriminin yöneticileri, çalışanları “satış üretkenliği ve genel anlamda üretkenlik” açısından değerlendireceğini, gelecek ay satışlarda artış olmaması durumunda ise “sokakların kanla kaplanacağını” ifade etti. Bu durum Insier tarafından da haberleştirildi. 

The New York Times ise Google çalışanlarının işten çıkarılma korkusu yaşadığını ifade ediyor. Firmanın geçtiğimiz aylardaki işe alımları durdurma kararını sessizce uzattığı belirtiliyor olsa da Google’ın hâlâ açık pozisyonlar için ilanları bulunuyor. Yine de bu pozisyonlara birinin alınıp alınmayacağı da belli değil. 

Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai, daha önce çalışanlara, zorlu ekonomik koşullar nedeniyle üretkenliklerini arttırmak zorunda olduklarını söylemişti. Pichai bu açıklamasının amacının daha iyi sonuçlara daha çabuk ulaşabilmek olduğunu belirtmişti. Google’ın çatı firması olan Alphabet, geçtiğimiz üç aylık dönemde beklenenden daha düşük seviyede gelir elde ettiğini duyurmuştu. 

Yakın zamanda işe alımları yavaşlatan ya da işçi çıkaran pek çok teknoloji devi firma bulunuyor. Bu firmalar arasında LinkedIn, Meta, Oracle, Twitter, Nvidia, Snap, Uber gibi markalar yer da yer alıyor.