24 Eylül 2023 Pazar

Fas depremin yarattığı korkunç yıkım kameralara yansıdı!

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

İran’dan Suudi’lere ‘İlişkileri güçlendirelim’ mesajı!

Cumhurbaşkanı Reisi, muhataplarına gönderdiği mesajda ikili ilişkilerin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Tayvan’dan Elon Musk’a gözdağı: Tayvan satılık değildir!

Tayvan'ın 'Çin'in ayrılmaz bir parçası' olduğunu söyleyen Elon Musk'a tepki gösteren Dışişleri Bakanı Wu, "Dinle; Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçası değil ve kesinlikle satılık değil" dedi.

Biden’dan ‘azil’ açıklaması: Hükümeti kapatmak istiyorlar!

Hakkında yapılan azil soruşturması çağrısı hakkında konuşan ABD Başkanı Biden, Cumhuriyetçilere işaret ederek "Hükümeti kapatmak istedikleri için beni azletmek istediklerini söyleyebilirim" dedi.

Vietnam’da apartman yangını: 30 ölü!

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de 9 katlı bir apartmanda çıkan yangında aralarında çocukların da bulunduğu 30 kişi hayatını kaybetti.

Libya’da meydana gelen sel felaketinde 10 bin kişi kayıp!

Libya’da meydana gelen sel felaketinde 2 binden fazla kişinin öldüğü, 10 bin kişinin ise kayıp olduğu duyuruldu. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Libya Ofisi, sel nedeniyle 2 binden fazla kişinin de yerinden edildiğini bildirdi.

PAYLAŞ

Fas’ta 7 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından kentin bir çok yerinde yıkımın yarattığı kaos gözler önüne serildi. Depremde ölü ve yaralı sayısı da hızla artarken dünyadan da dayanışma ve taziye mesajları yağdı.

Devlet televizyonu, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 1000’i aştığını, yüzlerce kişinin yaralandığını duyurdu.

Atlas Dağları merkezli deprem, başta turistik Marakeş kenti olmak üzere başkent Rabat, Kazablanka, Meknes, Agadir ve Fes kentlerinde halkı sokağa döktü. Marakeş’in UNESCO Dünya Mirası listesindeki tarihi merkezinde çok sayıda bina yıkıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), depremin Marakeş ve çevresinde yüzlerce kişinin ölümüne neden olduğunu ve 300 binden fazla kişiyi etkilediğini bildirdi.

ORDU HAREKETE GEÇTİ

Fas ordusu depremden etkilenenlere destek için seferber oldu. Ordu, depremden etkilenenlere destek için müdahale birimlerinin yanı sıra uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları, mühendislik araçları ve lojistik merkezlerin konuşlandırıldığını duyurdu.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, “Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutanı ve Genelkurmay Başkanı Kral 6. Muhammed’in müdahale etmesi için orduya verdiği talimatın ardından, yerel yetkililerle iletişim ve koordinasyon sağlamak amacıyla Kraliyet Silahlı Kuvvetleri ve askeri garnizonların üst düzey komutanları düzeyinde gerekli önlemler alındı” ifadeleri kullanıldı.

AFAD EKİBİ YOLA ÇIKIYOR

Kurtarma çalışmaları devam ederken birçok ülkeden yardım ekibi de çalışmalara katılma kararı aldı.

AFAD’da Fas’a gönderilecek ilk ekibin hazırlıkları tamamlandı. Ankara Birim personeli, Fas’taki deprem için Ankara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde toplandı.

Uluslararası yardım çağrısı gelmesi halinde deprem bölgesine gidecek personele, bina yapıları, ülkenin sağlık durumu ve hasar alan yerlerde yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi verildi.

Cezayir de iki yıl önce Fas’la yaşanan ekonomik kriz sonrası Fas’a durdurulan uçuşları insani yardım için yeniden başlatacağını açıkladı. 

spot_img