hava 14° Orta
DOLAR 19,0540 % % 0.13
EURO 20,5095 % % -0.63
GRAM ALTIN 1.211,97 % % -0,66
ÇEYREK A. 1.981,56 % % -0,66
BITCOIN 543.547 % -1.055
SON DAKİKA

Evrim Ağacı’nın Hazırladığı Sismik Harita Yayınlandı

Evrim Ağacı tarafından hazırlanan ve hem ülkemizdeki hem de çevresindeki tüm depremleri takip edebileceğiniz Sismik Harita yayınlandı....

Son Güncelleme :

16 Mart 2023 - 23:38

Evrim Ağacı’nın Hazırladığı Sismik Harita Yayınlandı

Son günlerde ülkemizde depreme olan duyarlılık her geçen gün daha da artıyor. Pek çok Sivil Toplum Kuruluşu, birey ve oluşum da vatandaşları bilinçlendirmek ve 6 Şubat tarihinde yaşanan felaketin tekrarlanmaması için elinden geleni yapıyor.

Türkiye’nin en kapsamlı ve en popüler kültür ve bilim oluşumu olan Evrim Ağacı da ülkemiz ve çevresindeki tüm depremleri görebileceğiniz ve detaylı şekilde inceleyebileceğiniz “Sismik Harita” sistemini yayınladı.

İrili ufaklı tüm depremleri ve fay hatlarını inceleyebilirsiniz

Henüz beta sürecinde olan Sismik Harita, Türkiye ve çevresindeki tüm depremleri Kandilli Rasathanesi, Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (ESMC) ve ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) tarafından yapılan ölçümlerler birlikte kullanıcılara sunuyor. Harita üzerinde depremlerin tam konumlarını, derinliklerini ve gerçekleşme saatlerini görebiliyorsunuz. Ek olarak sağ taraftaki açılır menüden farklı deprem ağlarının aynı deprem hakkındaki ölçümlerini de görebiliyorsunuz.

Sitede sol alt tarafta bulunan Bilgi Portalı sekmesine tıkladığınızdaysa afet durumuna hazırlık, toplanma alanları ve deprem çantasında bulunması gerekenler gibi deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında hayat kurtarabilecek önemli bilgiler de yer almakta. Sistem henüz geliştirme aşamasında olsa da oldukça stabil çalışıyor

Evrim Ağacı’nın kurucusu Çağrı Mert Bakırcı da sistemin her geçen gün geliştiğini ve son aşamada sistemin çok daha kaliteli olacağını belirtiyor. Sismik Harita sistemine ulaşmak içinse burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.