hava 19° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 20,9783 %% 0.73
EURO 22,5975 %% -0.26
GRAM ALTIN 1.313,16 %% -0,69
ÇEYREK A. 2.147,02 %% -0,69
BITCOIN 27.035,98 %-0.427

#DeleteFacebook Etiketi Dünya Gündemine Girdi: Peki Neden?

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Facebook ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. "Facebook'u sil" anlamına gelen ......

Son Güncelleme :

10 Ağustos 2022 - 22:22

#DeleteFacebook Etiketi Dünya Gündemine Girdi: Peki Neden?

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Facebook ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. “Facebook’u sil” anlamına gelen “#DeleteFacebook” etiketi, dünya trendleri arasına girdi. Kullanıcılar, bu etiketi kullanarak Facebook’a tepki gösterdiler. Peki ne oldu da böyle bir şey yaşandı. Gelin hep birlikte yaşanan olaylara yakından bakalım.

Açık konuşmak gerekirse yaşanan olaylar silsilesi oldukça karışık. Kullanıcılar, Facebook’un bir kullanıcısına ait mesajları kolluk kuvvetleriyle paylaştığına ve kürtaj yaptıran bu kullanıcın ifşa olmasına neden olduğuna inanıyorlardı. Bloomberg‘de yer alan ve yetkili makamlardan alındığı söylenen bilgilere göre ise olay çok daha farklıydı. ABD’nin Nebraska eyaletinde yaşayan 17 yaşındaki bir kadın, bir dizi yasadışı olaya karışmakla suçlanıyordu. İddialar arasında ölü doğmuş bir bebeğin izinsiz olarak gömülmesi gibi çok ciddi olaylar vardı. Polis, tüm bunları araştırmak için Facebook’tan mesaj geçmişini istemiş, Facebook da vermişti.

İşin içine bir de kürtaj girdi!

#DeleteFacebook Etiketi Dünya Gündemine Girdi: Peki Neden?

İnsanların “#DeleteFacebook” etiketini gündeme taşımalarının nedeni, kürtaj meselesiydi. Bu konudaki yaygın inanış, Facebook’un bir kullanıcısının kürtaj yaptırdığını gösteren mesajları kolluk kuvvetleri ile paylaştığı yönündeydi. Ancak Facebook tarafından yapılan açıklamalarda, kendilerine gönderen emirde kürtajdan bahsedilmediği ifade edildi. Facebook’a göre 17 yaşındaki genç kıza ait mesajların istenmesinin nedeni, bir bebeğin izinsiz gömülmüş olmasıydı. Üstelik bu bebek, gömülmeden önce yakılmıştı.

Nebraska, kürtajın yasal olmadığı ABD eyaletlerinden bir tanesi. Hal böyle olunca 17 yaşındaki kız, bir suça daha karışmış oldu. Üstelik bu kızın kimliği de ifşa edildi (Webtekno olarak ismini paylaşmadık.). Facebook, genç kıza ait mesajların yasalar çerçevesinde paylaşıldığını söylüyor. Kürtaj savunucuları ise her ne olursa olsun böyle bir şeyin yapılmaması gerektiği düşüncesini savunuyor. #DeleteFacebook etiketinin Facebook’a dönüşünün nasıl olacağı ise bilinmiyor…