24 Eylül 2023 Pazar

Danimarka’dan Ukrayna’ya tank desteği

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

İran’dan Suudi’lere ‘İlişkileri güçlendirelim’ mesajı!

Cumhurbaşkanı Reisi, muhataplarına gönderdiği mesajda ikili ilişkilerin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Tayvan’dan Elon Musk’a gözdağı: Tayvan satılık değildir!

Tayvan'ın 'Çin'in ayrılmaz bir parçası' olduğunu söyleyen Elon Musk'a tepki gösteren Dışişleri Bakanı Wu, "Dinle; Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin bir parçası değil ve kesinlikle satılık değil" dedi.

Biden’dan ‘azil’ açıklaması: Hükümeti kapatmak istiyorlar!

Hakkında yapılan azil soruşturması çağrısı hakkında konuşan ABD Başkanı Biden, Cumhuriyetçilere işaret ederek "Hükümeti kapatmak istedikleri için beni azletmek istediklerini söyleyebilirim" dedi.

Vietnam’da apartman yangını: 30 ölü!

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de 9 katlı bir apartmanda çıkan yangında aralarında çocukların da bulunduğu 30 kişi hayatını kaybetti.

Libya’da meydana gelen sel felaketinde 10 bin kişi kayıp!

Libya’da meydana gelen sel felaketinde 2 binden fazla kişinin öldüğü, 10 bin kişinin ise kayıp olduğu duyuruldu. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Libya Ofisi, sel nedeniyle 2 binden fazla kişinin de yerinden edildiğini bildirdi.

PAYLAŞ

Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’nın tarafını tutan Danimarka, 10 Leopard 1A5 tankı bağışladı. Şubat 2023’te Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Hollanda ve Almanya ile yapılan işbirliği kapsamında Avrupa EUMAM işbirliğinin bir parçası olarak Ukrayna’ya daha fazla sayıda Leopard 1A5 tankı bağışlayacağını duyurmuştu.

Bu kapsamda, Danimarka Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 10 adet Leopard 1 tank, Ukrayna’ya teslim edildi. Bakanlık, daha fazla tankın da teslim edileceğini açıkladı.

ALMANYA 20 YIL ÖNCE HİZMET DIŞI BIRAKMIŞTI

Leopard 1 ana muhabere tankı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Alman ordusu için üretilen ilk ana muharebe tankı olma özelliği taşıyor.

Alman ordusu Leopard 1 tanklarını 20 yıl önce hizmet dışı bırakmıştı ancak dünyanın farklı kıtalarındaki dokuz ülke bugün hala bu tankı kullanıyor.

1965’ten 1980’lerin ortasına kadar 4 bin 700 adet üretilen tank daha sonra yerini daha modern Leopard 2’lere bırakmıştı.

spot_img