24 Eylül 2023 Pazar

Cevdet Yılmaz, bu yüzyılın KKTC’nin de yüzyılı olacağını belirtti

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

TUS ve STS Tıp Doktorluğu için sınav giriş belgeleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 2023 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ile 2023- Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı'nın (2023-STS Tıp Doktorluğu) 2. dönemi için giriş belgeleri erişime açıldı.

MEB açık lise için şartlar yeniden belirtendi: İşte şartlar!

SON DAKİKA HABERİ: Milli Eğitim Bakanlığı, örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışındakilerin örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapamayacaklarının hükme bağlandığını açıkladı.

Bakanlıktan yeni uygulama: Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu oluşturulacak!

Tarımsal üretimin öngörülebilir ve yönetilebilir olmasını sağlamak amacıyla "Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu" oluşturulacak.

Düğünde horoza içki içeren beş kişiye ceza!

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde bir düğünde horoza içki içirdikleri belirlenen beş kişiye toplam 27 bin lira idari para cezası kesildi.

Yeni kuşak internetten alış veriş yapıyor!

Günümüzde sosyo-kültürel etkileri giderek daha fazla hissedilmeye başlanan Z kuşağı, markaların pazarlama stratejilerinde de ilk sıralara yerleşiyor. Yapılan araştırmalar, Z kuşağının her şeyi hızla tükettiğini, ilgilerini canlı tutmak için sürekli yeni trendler yaratmak gerektiğini ortaya koyuyor.

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC’ye ziyarette bulunarak önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümünde darbeyi kınayarak başladığı konuşmasına, “Buradaki amacımız, KKTC’nin tarımsal verimliliğini, üretimini artırmak; bir taraftan çiftçinin, halkın gelirini arttırırken daha uygun koşullarda halkın beslenmesini, gıdaya erişimini sağlamaktır” dedi. 
Havalimanı çıkışında gazetecilere açıklama yapan Yılmaz, 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümü nedeniyle her türlü darbeyi kınadıklarını belirterek, hangi şekil altında olursa olsun, askeri darbelerin, müdahalelerin ülkeleri geri götürdüğünü, demokrasiye, kalkınmaya büyük zararlar verdiğini söyledi.

‘Amacımız, KKTC’nin tarımsal verimliliğini artırmak’
KKTC ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel ile görüşeceğini, Türk Devletleri Teşkilatı’nın da önemli bir toplantısının olacağını belirten Yılmaz, “Türk dünyasıyla Kıbrıs Türkü’nün irtibatını, ilişkisini, etkileşimini arttırmak bizim çok değer verdiğimiz bir husus. Dolayısıyla bu tür toplantıların buna vesile olmasını temenni ediyorum. Birazdan orada daha geniş değerlendirmeler yapacağız. Ayrıca tarımın çok önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle iklim değişikliği, yaşanan savaşlar, bulaşıcı hastalıklar, covid gibi hastalıklar, bütün bunlar son yıllarda gıda ve tarım konusunun ne kadar stratejik olduğunu ortaya koydu. Öyle anlar olur ki paranız olsa bile ihtiyacınızı karşılayamayabilirsiniz. Dolayısıyla tarımda belli bir yeterlilik seviyesine ulaşmak çok çok kıymetli ve stratejik. Bu anlamda ana vatandan gelen su, sadece içme suyu açısından değil, sulama bakımından da çok önemli. Yarın Sayın Başbakan’la birlikte sulama master planı çalışmalarıyla ilgili de bir kritik toplantımız olacak. Tarım Bakanımızın da katılımıyla önemli bir çalışma yapacağız. Buradaki amacımız, KKTC’nin tarımsal verimliliğini, üretimini artırmak; bir taraftan çiftçinin, halkın gelirini arttırırken daha uygun koşullarda halkın beslenmesini, gıdaya erişimini sağlarken, diğer taraftan da KKTC’nin gıda yeterliliğini, tarımdaki yeterliliğini daha üst seviyelere çıkarmak. Bu konuda da önemli çalışmalarda bulunuyoruz” dedi.

‘Kaderimiz bir, tarihimiz bir’

Yılmaz, KKTC Başbakanı Üstel ile daha önce önemli bir projeyle ilgili mutabakat zaptı imzaladıklarını belirterek, “O da kablo, çift hatlı kablo. Hem Türkiye’den KKTC’ye, hem KKTC’den Türkiye’ye enerji transfer edebilecek ve gerçekten enerji arz güvenliği anlamında çok ciddi katkısı olacak. Daha kaliteli, maliyet açısından daha uygun bir enerjiyi, her iki ülke için de sağlamada katkısı olacak çok dev bir eserin yine çalışmalarına başlamış durumdayız. Önce fizibiliteler, çeşitli teknik altyapı çalışmaları yapılacak. Ardından da inşallah yapımına geçildiğini hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

“Bu yüzyıl aynı zamanda KKTC’nin yüzyılı”

Bütün bu projelerin KKTC ve Türkiye’nin kardeşliği, dostluğu, yakınlığının birer nişanesi olduğunu kaydeden Yılmaz, “Bizim ayrımız gayrımız yok gerçekten. Kaderimiz bir, tarihimiz bir. Bizim ilişkimiz, hesaba, kitaba dayalı bir ilişki değil, hasbi bir ilişki. Gönül bağıyla oluşmuş bir ilişki. Dolayısıyla bu ilişkiyi hiç kimsenin sarsmaya gücü yetmez. Hep birlikte inşallah çok daha güzel bir geleceğe yürüyeceğiz. Hep söylüyoruz; Türkiye Yüzyılı’na girdik. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılındayız. İkinci yüzyıla adım atıyoruz. Önümüzdeki yüzyıl, Türkiye Yüzyılı diyoruz. Bu yüzyıl aynı zamanda KKTC’nin yüzyılı. Birlikte yükseleceğimiz, hem ekonomide, hem demokraside, hem uluslararası ilişkilerde, her bakımdan, teknolojide, tarımda her alanda birlikte yükseleceğimiz ve çok daha güçlü bir geleceği birlikte inşa edeceğimiz bir dönem. İnşallah bunun için çalışmaya devam edeceğiz. Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

spot_img