hava 19° Orta
DOLAR 19,0853 % % 0.17
EURO 20,6071 % % 0.48
GRAM ALTIN 1.198,42 % % -1,12
ÇEYREK A. 1.959,42 % % -1,12
BITCOIN 27.119,23 % -2.267
SON DAKİKA

Brezilya’yı sarsan baskın: 300 kişi tutuklandı

İki yıl önce ABD'de gerçekleşen Kongre baskınının yıl dönümünün üzerinden birkaç gün geçmişken, benzeri bir olay da Brezilya'da yaşandı....

Son Güncelleme :

09 Ocak 2023 - 17:05

Brezilya’yı sarsan baskın: 300 kişi tutuklandı

İki yıl önce ABD’de gerçekleşen Kongre baskınının yıl dönümünün üzerinden birkaç gün geçmişken, benzeri bir olay da Brezilya’da yaşandı. Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri Kongre binasını bastı, protestolar bir süre sonra kontrol altına alındı. 300 kişinin tutuklandığı şiddet olaylarına tüm dünyadan tepki geldi.
Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçisi yüzlerce kişi Ulusal Kongre’ye baskın düzenledi.

Orduya müdahale talebiyle slogan atan gruplar, polis bariyerini aşarak Kongre binasına girdi.

Polis, aşırı sağcı Bolsonaro yanlısı protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti.

Ülkede Başkanlık Sarayı, Kongre ve Yüksek Mahkeme binalarını basan Bolsonaro destekçisi yüzlerce kişi, polisin yoğun gazlı müdahalesi sonucu binalardan çıkarıldı.Başkanlık, Yüksek Mahkeme ve Kongre’yi işgal edenlerin teşvik edildiğini vurgulayan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula, şu ifadeleri aktardı:

“Bunu yapanlar kanunun gücüyle cezalandırılacak. Henüz hükümeti kurarken pazar gününün sessizliğinden faydalandılar. Eski cumhurbaşkanının (Bolsonaro) birkaç konuşmasının buna yol açtığı biliniyor. Bu da onun ve onu destekleyen yanlılarının sorumluluğudur.”Başkent Brasilia’daki güvenlik bölgesine müdahale emri veren Lula, yapılanları “vandallık ve faşistlik” olduğunu, Brezilya’da güvenlikten sorumlu olması gereken kişilerin ise görevlerini yapmadığını bildirdi.

300 Kişi tutuklandı

Brezilya Devlet Başkanı Lula tutuklanma emri vermesinin ardından 300 kişinin tutuklandığı ifade edildi.

Orduya müdahale çağrısı

Brezilya’nın yeni Devlet Başkanı Lula karşıtı eylem düzenleyen Bolsonaro destekçileri orduya müdahale çağrısında bulundu. Bazı göstericilerin Temsilciler Meclisi ve Senato binalarının çatısına çıktığı görüldü.