hava 14° Orta
DOLAR 19,0540 % % 0.13
EURO 20,5095 % % -0.63
GRAM ALTIN 1.211,97 % % -0,66
ÇEYREK A. 1.981,56 % % -0,66
BITCOIN 543.547 % -1.055
SON DAKİKA

BM’den Gelişmekte Olan Ülkelere Önemli Çağrı

Birleşmiş Milletler, ülkelerin yapay zekâ ve elektrikli otomobiller gibi öncü teknolojilere ne kadar hazır olduğunu gösteren bir rapor yayınladı. Rapor, gelişmekte olan ülkelerin bu konuda geride kaldığını ortaya koydu. Türkiye'nin listedeki sıralaması da hâlen ala...

Son Güncelleme :

19 Mart 2023 - 17:22

BM’den Gelişmekte Olan Ülkelere Önemli Çağrı

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), gezegenimizin geleceği için büyük önem taşıyan ve gün geçtikçe yaygınlaşan yeşil teknolojiler hakkında 16 Mart’ta önemli bir rapor yayınladı. “Teknoloji ve İnovasyon Raporu” ismi verilen bu rapor, gelişmekte olan ülkeleri bu teknolojileri kullanımı hakkında uyarıyor.

Birleşmiş Milletler’e göre gelişmekte olan ülkeler, sürdürülebilir teknolojilerden yarar sağlamadığı sürece ekonomik eşitsizlikler büyümeye devam edecek.

Gelişmekte olan ülkeler yapay zekâ ve elektrikli araçlar gibi teknolojiler konusunda oldukça geride

Rapora göre, elektrikli araçlar ve yapay zekâ gibi öncü teknolojilerin değerinin 2030 yılında 9,4 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıca, bu tarz teknolojilerin üretkenliği ve geçim kaynaklarını iyileştirebileceği belirtiliyor. Buna örnek olarak da robotik ile yapay zekânın birleşiminin üretim sistemlerini dönüştürmesi ve 3D baskı gibi teknolojilerle de daha hızlı ve ucuz üretimin ortaya çıkması veriliyor.

BM’ye göre sürdürülebilir teknolojilerin bu kadar yararlı olabilme potansiyeli varken gelişmekte olan ülkeler yeterince onlardan yararlanmıyor. Öte yandan gelişmiş ülkeler, yeşil teknolojilerin fırsatlarının çoğunu değerlendirerek diğer ülkeleri geride bırakıyor. Gelişmekte olan ülkelerden yapılan ihracatın son üç yılda 57 milyardan yalnızca 75 milyar dolara yükseldiği, küresel ihracattaki paylarının ise %48’in üzerindeyken %33’ün altına düştüğü de görülüyor.

Rapor, Latin Amerika, Karayipler ve Sahra Altı Afrika’daki ülkelerin öncü teknolojileri benimsemeye ve uyum sağlamaya en az hazır ülkeler olduğunu gösterirken ABD, İsveç, Singapur, İsviçre ve Hollanda gibi gelişmiş ekonomilerin en üst sıralarda yer aldığını ortaya koyuyor.

İşte bu yüzden Birleşmiş Milletler, yetersiz ilgi ve yatırım nedeniyle bu teknolojik devrimin kaçırılabileceği ve uzun vadeli olumsuz sonuçların oluşabileceğini vurgulayarak hükümetlere çağrı yapıyor.

Türkiye listenin 53. Sırasında

Türkiye ise 166 ülkenin öncü teknolojilere ne kadar hazır olduğunu gösteren listenin 53. sırasında bulunuyor. 2021 raporuna göre iki sıra yükselmiş olsak da bu konumda bulunmamız, hâlen bu tarz teknolojiler konusunda çok daha fazla yol almamız gerektiğini ortaya koyuyor.