hava 24° Parçalı Bulutlu
DOLAR 20,8069 %% 0.08
EURO 22,5183 %% 1
GRAM ALTIN 1.316,10 %% 0,28
ÇEYREK A. 2.151,82 %% 0,28
BITCOIN 26.859,72 %-0.774

Bin yıllık gizem! Bu adaya dişi hayvanlar bile giremiyor

Yunanistan'da bulunan Aynoroz'daki Athos Dağı'nın bin yıllık gizemi herkesi şaşırtıyor. Rus Ortodoks rahiplerinin bin yılı aşkın yaşadıkları bu dağa kadınların girmesi yasak. Hatta 335 kilometrelik bu yarımadayı kaplayan dağa dişi hayvanlar bile giremiyor....

Son Güncelleme :

22 Mayıs 2023 - 20:19

Bin yıllık gizem! Bu adaya dişi hayvanlar bile giremiyor

ZİYARET ETMEK İSTEYENLERİN HAC BÜROSUNA GİTMESİ GEREKİYOR

Aynoroz’daki Athos Dağı’nı ziyaret etmek isteyenler ne yazıkki bu adaya kolay kolay ulaşamıyor. Çünkü bu adanın kendine ait kuralları bulunuyor.

Athos Dağı’nı ziyaret etmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey pasaportunuzun bir kopyasını Athos Dağı Hac Bürosuna göndermek olmalı.

SADECE ERKEK ADAYLAR 3 GECELİK KABUL EDİLİYOR

Her gün, 100 Ortodoks ve 10 Ortodoks olmayan erkek hacı adayı, yarımadanın 20 manastırından birinde üç gece kalmak için kabul ediliyor.

KADINLAR ADAYA 500 METREDEN FAZLA YAKLAŞAMIYOR

Kadınlar ise dağa giriş için izin alamıyor. Bu yasak, bin yıldan fazla süredir yürürlükte. Kadınların yarımadanın kıyısına dahi 500 metreden fazla yaklaşmalarına izin verilmiyor.

NEDENİ NE?

Athos Dağı hakkında, ‘Cennette Yenilenme’ adlı kitabın yazarı Dr. Graham Speake’e göre, 10. yüzyıldaki bir fermanda dişi hayvanların yarımadanın dışına çıkarılması gerektiği belirtiliyor ancak kadınlar hakkında bir şey söylenmiyor, çünkü herkes kadınların erkek manastırlarına girişlerine izin verilmediğini zaten biliyor.

Bu Hristiyan din adamlarının ettiği bekâret yeminini çiğnenmemesini sağlamanın en basit yolu olarak düşünülmüş.

Aynoroz’u farklı kılan ise, bütün bir yarımadanın tek bir dev manastır olarak sayılması ve kadınlara yasaklanması.

BİR KADIN ADAYA GİTMEYİ BAŞARMIŞ

Yasağa rağmen kadınların yarımadayı ziyaret ettikleri olmuş. 1946-49 yılları arasındaki Yunan iç savaşında, yarımadaya kaçan hayvanlarını almaya gelen köylülerin arasında kadınlar da varmış.

Bbc’nin haberine göre, 1953 yılında Maria Poimenidou adlı bir kadın, erkek kılığına girerek adaya gitmeyi başarmış ve bunun sonucunda kadınların Aynoroz’a gidişini yasaklayan bir yasa çıkarılmış.