24 Eylül 2023 Pazar

Bilim insanlarından dünyanın çekirdeğine dair açıklama: Muazzam bir yapıyla kaplı olabilir!

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

TUS ve STS Tıp Doktorluğu için sınav giriş belgeleri açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 2023 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ile 2023- Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı'nın (2023-STS Tıp Doktorluğu) 2. dönemi için giriş belgeleri erişime açıldı.

MEB açık lise için şartlar yeniden belirtendi: İşte şartlar!

SON DAKİKA HABERİ: Milli Eğitim Bakanlığı, örgün ortaöğretim kurumlarında okuma hakkını kaybeden öğrenciler dışındakilerin örgün ortaöğretim kurumlarından açık öğretim liselerine nakil ve geçiş yapamayacaklarının hükme bağlandığını açıkladı.

Bakanlıktan yeni uygulama: Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu oluşturulacak!

Tarımsal üretimin öngörülebilir ve yönetilebilir olmasını sağlamak amacıyla "Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu" oluşturulacak.

Düğünde horoza içki içeren beş kişiye ceza!

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde bir düğünde horoza içki içirdikleri belirlenen beş kişiye toplam 27 bin lira idari para cezası kesildi.

Yeni kuşak internetten alış veriş yapıyor!

Günümüzde sosyo-kültürel etkileri giderek daha fazla hissedilmeye başlanan Z kuşağı, markaların pazarlama stratejilerinde de ilk sıralara yerleşiyor. Yapılan araştırmalar, Z kuşağının her şeyi hızla tükettiğini, ilgilerini canlı tutmak için sürekli yeni trendler yaratmak gerektiğini ortaya koyuyor.

PAYLAŞ

Araştırmacılar, yaptıkları son sismik araştırmalara göre eski bir okyanus tabanının Dünya’nın çekirdeğini sarmış olabileceğini ortaya çıkardı. 

Bu katman, yüzeyin yaklaşık 2.900 kilometre altında, erimiş dış çekirdeğin silikat kaya mantosuyla buluştuğu Dünya içindeki bölge olan çekirdek-manto sınırında (CMB) yer alıyor. Göreceli olarak ince bir katman olmasına rağmen, bilim insanlarının sismik dalgaları yavaşlatma yetenekleri nedeniyle ultra düşük hız bölgeleri (ULVZ) olarak adlandırdığı inanılmaz derecede yoğun bölgelere de sahip.

ULVZ’lerin nasıl ortaya çıktığı, özellikle bölgenin geniş kapsamlı, yüksek kaliteli görüntülerini oluşturmanın zorluğu nedeniyle uzun yıllardır bilimsel bir tartışma konusuydu. Ancak mevcut çalışma bu tartışmayı sonuçlandırabilir gibi görünüyor. Araştırmanın başyazarı Samantha Hansen, yaptığı açıklamada, “Bizim gerçekleştirdiğimiz gibi sismik araştırmalar, gezegenimizin iç yapısının en yüksek çözünürlükte görüntülenmesini sağlıyor ve bu yapının eskiden düşünülenden çok daha karmaşık olduğunu buluyoruz” dedi.

Araştırma ekibi, insan vücudundaki medikal taramalara benzer bir şekilde, Dünya’nın güney yarımküresinin iç kısmının bir görüntüsünü oluşturmak için depremlerin yarattığı sismik dalgaları kullanan bir sismik sonda ağını Antarktika’ya gömdü. Yazar Edward Garnero, “Antarktika’dan gelen 1000’lerce sismik kaydı analiz eden yüksek çözünürlüklü görüntüleme yöntemimiz, araştırdığımız her yerde CMB’de ince anormal malzeme bölgeleri [UVLZ’ler] buldu” dedi ve devam etti: “Malzemenin kalınlığı birkaç kilometreden 10 kilometreye kadar değişiyor. Bu, merkezde bazı yerlerde Everest Dağı’ndan 5 kat daha yüksek dağlar gördüğümüzü gösteriyor.”

Araştırmacılar, ULVZ’lerin sismik dalga yavaşlatma özellikleri ve değişken yükseklikleri nedeniyle, katmanın büyük ihtimalle tektonik plakaların batması sonucu milyonlarca yıl boyunca gömülü kalan eski okyanus kabuğundan oluştuğuna inanıyor. Kıtaların zaman içinde yavaş bir şekilde hareket ettiği de göz önüne alındığında, Dünya’nın çekirdeğinin tamamını kapsayabileceğini öneriyorlar, ancak bunun gerçekten böyle olup olmadığını belirlemek için daha fazla sismik araştırma yapılması gerekiyor.

Gelecekteki çalışmaların neler göstereceğini bilmiyor olsak da, mevcut bulgular bize, ısının Dünya’nın çekirdeğinden daha ince bölgelerden nasıl kaçabileceği, mantodan ve volkanik patlamalar şeklinde Dünya yüzeyine nasıl ulaştığı konusunda daha iyi bir fikir veriyor.

Hansen, “Araştırmamız, Dünya’nın sığ ve derin yapısı ile gezegenimizi yönlendiren genel süreçler arasında önemli bağlantılar sağlıyor” diyor.

spot_img