24 Eylül 2023 Pazar

Bilgisayarın kasalarının temizliğine ne kadar dikkat ediyorsunuz! Kasa nasıl temizlenir?

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

Meksika’da uzaylı fosili ortaya çıktı: Uzaylı kongrede tanıtıldı!

Mexico City'deki bir kongre duruşmasında "insan olmadığı" iddia edilen iki varlığın kalıntıları sunuldu. Gazeteci ve Ufolog Jaime Maussan tarafından sunulan 'cesetlerin' dünya dışı bireylerin 1000 yıllık fosilleşmiş kalıntıları olduğu söyleniyor.

Loch Ness Canavarı için yapılan arama çalışmalarında gizemli sesler duyuldu

Loch Ness Canavarı, ya da halk arasındaki adıyla Nessie için gerçekleştirilen arama çalışması, bugüne kadar yapılan en kapsamlı çalışma olarak tarihe geçti. Henüz sonuçlar yayınlanmasa da, bazı sesler duyulması heyecanı doruğa çıkartmaya yetti.

YouTube Music’den herkesin beklediği özellik geldi: Artık şarkı sözleri takip edilebilecek!

YouTube Music, artık kullanıcılar müzik dinlerken şarkı sözlerini takip edebileceğini duyurdu. Uygulamanın güncel versiyonuna sahip iOS ve Android kullanıcıları özelliği kullanabilir.

Samsung ChatGPT’ye alternatif geliştiriyor!

Samsung daha önce ChatGPT'yi yasaklamasıyla ve şirket içinde yepyeni bir alternatif kullanılacağını duyurmasıyla gündeme gelmişti.

Yeni Volkswagen Golf, gelecek yıl Türkiye’de satışa çıkıyor

Önümüzdeki yıl satışa sunulması planlanan makyajlı Volkswagen Golf, ülkemize manuel vites seçeneğiyle gelmeye devam edecek.

PAYLAŞ

Günümüzde bir parçamız haline gelen bilgisayarlarımız bizim olmazsa olmazlarımız. Bilgisayarların uzun süreli kullanımlarında kasalarının düzenli bakımdan geçmesi gerekiyor. Günlük hayatta da pahalı aletler olan kasalar, aynı zamanda markadan markaya da kısmen değişiklik gösteriyor. Peki bilgisayar kasalarını nasıl temizlememiz gerekiyor? 

Bilgisayarlar, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Uzun süreli kullanımlarda bilgisayar dışarıdan gelen tozlardan dolayı yavaşlayıp, ısınabiliyor. Bu sebepten dolayı da bilgisayarlara düzenli bakım gerekiyor.

Peki bilgisayar nasıl temizlenir? Bilgisayar temizlerken yapılması gereken adımlar nedir?

BİLGİSAYAR NASIL TEMİZLENİR?

1. Bilgisayarınızı Kapatın

Herhangi bir fiziksel temizlik işlemine başlamadan önce bilgisayarınızı kapatmalısınız. Bu, herhangi bir hasarı veya elektrikle ilgili sorunları önler.

2. Düzenli Olarak Tozu Temizleyin

Bilgisayarı kapattıktan sonra hafif ıslak bir bezle bilgisayarınızın kasasının dışını temizleyin.

3. Kasanın İçini Temizleyin

Bilgisayarın dışını temizledikten sonra vidalarından kasayı sökün. Daha sonra hava üfleyen bir alet ile bilgisayarı tozlardan temizleyin. Bu işlemi yaparken elektrik süpürgesini sakın kullanmayın. Bu işlemden sonra kalan tozları bir fırça yardımıyla temizleyin. Eğer bir dizüstü kullanıyorsanız ve garanti devam ediyorsa yetkili servise götürmeniz daha iyi olacaktır. Garantisi bitmişse modelinizi internete yazarak dizüstü bilgisayarınızın kasasının nasıl açıldığını öğrenip yine kendiniz temizleyebilirsiniz.

4. Klavye ve Fareyi Temizleyin

Klavyenizin ve fareinizin tuşları arasında biriken tozu temizlemek için küçük bir fırça veya basınçlı hava kullanabilirsiniz. Ayrıca klavyenin üzerine sıvı dökülmesi durumunda, hemen kapatıp ters çevirerek kurumasını sağlayabilirsiniz.

5. Ekran Temizliği

Monitörünüzü temizlerken özel bir ekran temizleme solüsyonu ve mikrofiber bir bez kullanmanız en iyisi olacaktır. Asla cam temizleyici veya kimyasal içeren maddeler kullanmayın, çünkü bu ekranınıza zarar verebilir.

6. Bağlantı Noktalarını Kontrol Edin

Bilgisayarınızdaki bağlantı noktalarını düzenli olarak kontrol edin ve gerektiğinde temizleyin. Bağlantı noktalarındaki toz veya kir, cihazların düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Bu ipuçları, bilgisayarınızın fiziksel olarak temiz ve verimli kalmasına yardımcı olacaktır. Düzenli bakım, bilgisayarınızın ömrünü uzatırken, en iyi performansı almanızı sağlar.

spot_img