hava 19° Orta
DOLAR 19,0853 % % 0.17
EURO 20,6071 % % 0.48
GRAM ALTIN 1.198,42 % % -1,12
ÇEYREK A. 1.959,42 % % -1,12
BITCOIN 27.119,23 % -2.267
SON DAKİKA

Avrupa Film Ödülleri 2022: Reykjavík, Avrupa sinemasının en iyilerini ağırlıyor

Üzüntü Üçgeni filmiyle kendisine ikinci Palme d'Or ödülünü kazandıran İsveçli yönetmen Ruben Östlund, "Avrupa film tarihinde sevdiğim şey, her zaman toplum sorunlarına çok odaklanmamız, daha iyi bir toplumun nasıl yaratılacağını konuştuk" diyor. ve En İyi Film için...

Son Güncelleme :

13 Mart 2023 - 15:27

Avrupa Film Ödülleri 2022: Reykjavík, Avrupa sinemasının en iyilerini ağırlıyor

2022 Avrupa Film Ödülleri sahiplerini buldu. Reykjavik . En İyi Film Ödülü için yarışan beş filmden birçoğu Cannes, Berlin ve Venedik festivallerinde kısa listede yer aldı.

Altın Palmiye’nin bu yılki kazananı İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un filmi oldu. Üzüntü Üçgeni, ödülü ikinci kez kazandı.

Kendini Titanik’e benzer bir gemide bulan süper zenginlerin dünyası hakkında sert ve uzlaşmaz bir komedi.

“Avrupa film tarihinin sevdiğim yanı, her zaman toplumsal sorulara çok odaklanmamız, daha iyi bir toplumun nasıl yaratılacağı hakkında konuştuk. Sinema, işleri daha iyi hale getirmeye çalışmak için bir araç oldu. Bir şeyi değiştirmek istemiyorsam, daha iyi bir şey yapmak istemiyorsam film yapmaktan daha anlamsız bir şey yok. Yani bu Avrupa sineması,” diye açıkladı Ruben Östlund.

…Eğer bir şeyi değiştirmek istemiyorsam film yapmaktan daha anlamsız bir şey düşünemiyorum…

Ruben Östlund
Double Palme d’Or ödüllü İsveçli Traingle of Sadness yönetmeni

Belçika sineması, Lukas Dhont’un ikinci filmiyle festivale yeni bir cevher kazandırdı. Kapalı, başkalarının bakışlarıyla ayrılan iki genç gencin bozulan arkadaşlığı hakkında.

Avrupa sinemasının çeşitliliğini temsil eden ve Avrupa Film Ödülleri jüri üyelerinin ilgisini çekebilecek büyük bir hassasiyete sahip bir film.

“Bu ülkede birden fazla dil var, bu yüzden sınırları biraz aşmak için birkaç dili birleştiren bir film yapmak benim için önemli. Ve aslında birçok şeyin yan yana var olabileceği bir film.” dedi Lukas Dhont.

Kutsal Örümcekbizi İran’a götürüyor ve ülkesinden sürgün edilen ve artık bir Danimarka vatandaşı olan Ali Abbasi’nin bir filmi.

Kutsal Meşhed şehrinde fahişeleri öldüren bir seri katilin hikayesinden ilham alan karanlık bir film sunuyor. Danimarka, İsveç, Almanya ve Fransa ortak yapımı.

Alcarrasİspanya ve İtalya arasındaki Avrupa ortak yapımına da güzel bir örnek.

Film, nesiller boyu aynı toprakta hasat yaptıktan sonra tahliye edilme ve belirsiz bir gelecekle karşı karşıya kalan Katalonyalı bir çiftçi ailesi hakkındadır.

Berlin’de Altın Ayı kazanan Carla Simón’un buruk ve tatlı hikayesi.

Nihayet, korsajAvusturyalı Marie Kreutzer imzalı, Avrupa sinemasının yükselen yıldızı Lüksemburglu Vicky Krieps’i konu alıyor.

“Sissi” lakaplı, özgür ve asi bir kadın olan Avusturyalı Elizabeth’in hikayesi.

En İyi Avrupa Filmi unvanını hangi filmin kazanacağını Euronews Culture’da canlı olarak 10 Aralık’ta Reykjavík’te düzenlenecek resmi törende öğrenin.