hava 26° Orta
DOLAR 20,9024 %% 0.45
EURO 22,5261 %% -0.12
GRAM ALTIN 1.320,89 %% -0,11
ÇEYREK A. 2.159,66 %% -0,11
BITCOIN 27.015,92 %0.282

ABD’deki Orman Yangınlarında Alev Hortumu Oluştu [Video]

ABD'nin Kaliforniya eyaleti, her yaz olduğu gibi bu yaz da yangınlara teslim olmuş durumda. Bölge adeta cehennemi yaşıyor ve günlerdir devam eden ......

Son Güncelleme :

11 Ağustos 2022 - 13:22

ABD’deki Orman Yangınlarında Alev Hortumu Oluştu [Video]

ABD’nin Kaliforniya eyaleti, her yaz olduğu gibi bu yaz da yangınlara teslim olmuş durumda. Bölge adeta cehennemi yaşıyor ve günlerdir devam eden yangınlar için hummalı bir çalışma sürüyor. Tüm bunlar olurken bölgeden bazen oldukça dikkat çeken görüntüler de geliyor. İşte bunların en yenisi, bir alev hortumuydu. 

Los Angeles’ta çıkan orman yangınlarında, bir alev hortumu oluştu. Bir araya gelen alevler, tıpkı toz hortumu gibi bir görüntü oluşturdu. Ancak alev hortumu, toz hortumundan çok daha tehlikeliydi. Zira oldukça kuvvetliydi ve çevresinden topladığı her şeyi yakıyordu.  Peki alev hortumu nedir? Nasıl oluşur?

Alev hortumu nedir?

ABD’deki Orman Yangınlarında Alev Hortumu Oluştu [Video]

*Temsili görsel.

Alev hortumları, toz hortumlarla aynı yapıdadır. Havanın türbülanslı olması durumunda meydana gelen bu doğa olayında alevler toplanır ve büyük bir hızla dönmeye başlar. İşte bu dönmeden kaynaklanan çekim kuvveti de çevredeki her şeyi hortumun içine alır. Elbette bu durum gerçekleştiğinde yanan malzeme de artar ve ortaya, yukarıda gördüğünüz korkunç görüntü çıkar. Ayrıca alev hortumlarının yüksekliği, zaman zaman 150 metreye kadar ulaşabilir. Alev hortumları,  halk arasında ateş şeytanı veya ateş kasırgası şeklinde de tanımlanır.

İşte Los Angeles’ta meydana gelen alev hortumu da bu doğa olayının son örneklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıktı. Çalılık ve 150 dönümlük bir alanda çıkan yangına müdahale etmeye çalışan yetkililer, olay mahalline gittiklerinde alevlerle yükselen bir girdap gördüler. Kaydedilen görüntüler, kolay kolay unutamayacağınız türden

İşte ABD’de yaşanan alev hortumuna ait görüntüler

Bu arada; alev hortumlarının nadir bir doğa olayı olmadıklarını belirtelim. Dünyanın hemen her yerinde meydana gelen orman yangınları sırasında bu olayın yaşanması mümkün.