24 Eylül 2023 Pazar

ABD enflasyon rakamları açıklandı: 0,6 ile beklentiler dahilinde gerçekleşti!

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

ABD’de ÜFE enflasyonu Ağustos’ta beklentileri üstüne çıktı!

ABD üretici enflasyonu ağustosta yıllık bazda yüzde 1,6 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Özel sektörün kredi borcu 155 milyar dolara kadar düştü!

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, temmuz sonu itibarıyla, 2022 yıl sonuna göre 2,6 milyar dolar azalarak 155,2 milyar dolar oldu.

Almanya’da iflas eden şirket sayısı 8 bin 571 oldu!

Almanya Federal İstatistik Ofisi'ne göre, ülkede bu yılın ilk yarısında 8 bin 571 işletme iflas açıkladı. İflaslar, 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 20,5 arttı.

ABD’de TÜFE sonrasında ekonomistlerden çarpıcı tahminler!

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık bazda yüzde 0,6 ile beklentiler dahilinde, yıllık bazda ise yüzde 3,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde arttı. Petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle benzin fiyatlarında yaşanan artış ...

Borsa güne yükselişle başladı!

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,27 yükselişle 8.035,70 puandan başladı.

PAYLAŞ

ABD Çalışma Bakanlığı, merakla beklenen 2023 yılı Ağustos ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı. Buna göre, TÜFE ağustosta aylık bazda yüzde 0,6 ile beklentiler dahilinde gerçekleştiği görüldü. 

Yıllık bazda ise yüzde 3,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde arttı. Piyasa beklentisi ise bir önceki ay yüzde 3,2 olan enflasyonun yüzde 3,6’ya çıkacağı yönündeydi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR

Gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,3 seviyesinde geldi.  Analistler, çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 4,3 artış göstereceği yönünde görüş belirtmişlerdi.  Böylece çekirdek enflasyon yıllık bazda mart ayında yüzde 5,6 seviyesini gördükten sonraki 5 ayda sürekli düşüş göstermiş oldu.

FED’İN SIKIŞTIRMA YOLUNDA ELİ GÜÇLENDİ

Manşet enflasyonda görülen artışa rağmen, çekirdek enflasyonda yaşanan gerilemenin, Fed’in sıkılaştırma yolunda elini güçlendireceği düşünülüyor. Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 5,6 artarken, yıllık yüzde 3,6 geriledi.  Gıda fiyatlarında aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 4,3 artış yaşandı. Ağustos ayında reel ortalama haftalık kazançlar yüzde 0,1 geriledi.

spot_img