24 Eylül 2023 Pazar

1980’lerin siyah önlükleri şimdilerde Paris sokaklarında moda oldu!

HABER GİRİŞ

GÜNCELLEME

BENZER HABERLER

Mankenlerden rol çaldı: Julia Fox duefileye gelinlik giyip geldi!

Kanye West ile sadece bir buçuk ay süren ilişkisiyle tanınırlığı artan Julia Fox, New York Moda Haftası defilesine seyirci olarak katıldı. Oyuncu, gelinlik tarzındaki kıyafetiyle defileden rol çaldı.

Uzmanlar uyarıyor: Kötü kumaş kanser riskini artırıyor!

Kıyafetlerimizde kullanılan kumaşlar, üzerindeki boya artıkları ve kimyasallar, ter ve solunum yoluyla vücudumuzla temas ediyor ve sağlığımızı en az gıda maddelerindeki kimyasallar kadar etkiliyor. Peki kumaş seçerken nelere dikkat etmeliyiz ve hangi kumaşlardan uzak durmalıyız? Daima Forever Tekstil’in kurucuları Cenk Tezer ve İlyas Özdemir yanıtladı.

Kıvanç Tatlıtuğ’dan eşi Başak Dizer’e övgü dolu sözler! “Çok heyecanlandım…”

Kıvanç Tatlıtuğ ve Başak Dizer çifti, bir reklam projesinde birlikte rol aldı. Lansman sırasında muhabirlerin sorularını yanıtlayan Kıvanç Tatlıtuğ, projenin renkli kamera arkasını anlattı. Eşi Başak Dizer için "Dünyanın en iyi annesi ile çalıştığım için çok heyecanlandım" dedi.

Yeni trend sessiz lüks: Peki nasıl lüks modası yapılır!

"Gizli zenginlik" veya "sakin lüks" olarak da adlandırılan bu ölçülü ancak kaliteli giyinme tarzı, popüler kültürde büyük bir etki yaratıyor. Terimin ima ettiği gibi, sessiz lüks kavramı, göründüğünden çok daha derin anlamlar içeriyor.

Hollanda’dan gelen gurbetçinin ilginç kıyafet koleksiyonu

Hollanda’da yaşayan, tatil için memleketi Aksaray’a gelen gurbetçi Kadir Demir (64), renkli kıyafet tercihiyle dikkat çekiyor. Çevresinde 'Modacı Kadir' olarak tanınan Demir, sadece ayakkabılarının fiyatının 14 bin euro olduğunu belirtti.

PAYLAŞ

Bir zamanların siyah önlük, beyaz yaka ve siyah çorapları şimdiki Türkiye’nin nostaljisi olmuşken, aynı takım Paris sokaklarında modaya dönüştü. 

İsmet İnönü’nün Başbakan olduğu 1930’lardaki tek parti döneminde” zengin ve fakir öğrenciler arasındaki farkın ortaya çıkmaması” için siyah önlük kullanıldı. Dünyada yaşanan ekonomik krizin de etkisiyle, öğrencilerin kıyafetleri en basit ve ucuz kumaş olan siyah önlük, beyaz yaka, siyah ayakkabı oldu. Yoksulluğu örten bu kıyafet 1990’lı yıllara kadar kullanıldı. Her şey de modanın geri geldiği gibi bizim ilk okulda giydiğimiz siyah önlük bir baktım Farfech sitesinde ve 1850 EURO… Çok güldüm!!!

Sonra Mavi Oldu…

Okullarda siyah önlük zorunluluğuna 1989-1990 eğitim-öğretim yılında, yayımlanan genelgeyle son verildi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı merhum Avni Akyol, yayımladığı genelgede okullarda deniz mavisi, lacivert, siyah ve gri renklerden birinin önlük rengi olarak seçilmesinin kararlaştırıldığını belirtti. Bu dönemden itibaren siyah önlüklerin yerini mavi önlükler aldı.

OKULLARDA FORMA ZORUNLULUĞU

Okullarda kıyafet serbestliği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulların kendi tercihine bırakılmıştır. Okullar, dilediği durumda okula istenilen kıyafet ile gelinilmesine olanak tanıyabilir ya da okula özel formanın giyilmesini zorunlu kılabilir.Ancak biz öğrencilerin önlüğü gerekli mi gereksiz mi diye düşünürken Milli Eğitim Bakanı öğretmenlere önlüğü şart koşmuş…Yeni Bakanımız bir hayli nostaljik takılıyor…Bizde de çoçuklarımıza siyah önlük geri gelirse hiç şaşırmam…Hazır Paris sokaklarında modayken bizde de olur mu ,olur…

spot_img